LAJMI I FUNDIT:

Osmani merr premtim nga kryetarët e komunave të Iowas për thellim të bashkëpunimit – nderohet edhe me çmim nga Universiteti Drake

Osmani merr premtim nga kryetarët e komunave të Iowas për thellim të bashkëpunimit – nderohet edhe me çmim nga Universiteti Drake

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani po vazhdon të qëndroj në SHBA, ku është duke vazhduar me vizitat e saja zyrtare në Iowa.

Së fundmi Osmani është takuar me kryetarët e komunave të Iowa-s.

Tetë kryetarë janë zotuar para presidentes Osmani se do të thellojnë bashkëpunimin.

Ata madje kanë lëshuar edhe një deklaratë të përbashkët, ku shkruan se do të thellojnë bashkëpunimin me Kosovën.

“Ne kryetarët e qyteteve Simotra të Iowa-s të Kosovës, i urojmë mirëseardhje të ngrohtë shkëlqesisë së saj Vjosa Osmani-Sadriu, Presidente e Republikës së Kosovës, në vizitën e saj në Iowa dhe në emër të të gjithë banorëve të Iowa-s shprehim mirënjohjen tonë më të thellë për popullin e Kosovës dhe miqësinë tonë me ta”, thuhet në këtë deklaratë.

Presidentja Osmani është nderuar gjithashtu edhe me çmimin për Qytetari Globale nga Universiteti Drake i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kosova dhe Iowa kanë nënshkruar marrëveshje të Partneritetit të Shteteve Simotra në vitin 2013. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Lajme
Prokuroria nis hetimet ndaj Përparim Ramës për shkelje në tenderin e komunës

Prokuroria nis hetimet ndaj Përparim Ramës për shkelje në tenderin e komunës

Lajme
Kalo në kategori