LAJMI I FUNDIT:

Opozita konsideron se Qeveria po ndërhyn në punën e Këshillit Prokurorial duke ia ulur buxhetin

Opozita konsideron se Qeveria po ndërhyn në punën e Këshillit Prokurorial duke ia ulur buxhetin

Ulja e buxhetit të Këshillit Prokurorial në Projektligjin, i cili pritet të votohen në Kuvend, nga opozita po konsiderohet ndërhyrje nga ana e Qeverisë.

Besnik Tahiri, deputet i AAK-së ka thënë se zvogëlimi i buxhetit për KPK-në tregon se drejtësia nuk është prioritet.


“Drejtpërdrejt është ndikim politik. Zvogëlimi i buxhetit nënkupton zvogëlimin e mjeteve të punës për prokurorët dhe për prokurorinë në përgjithësi”, ka deklaruar Tahiri.

“Pra me thanë pak ma troç, në reformën e drejtësisë dhe në sektorin e sundimit te ligjit me cungimin e buxhetit dhe me dhënien e ulët të buxhetit, realisht, nuk është prioritet reforma në drejtësi”, ka shtuar ai.

Kurse, Blerta Deliu deputete nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka thënë se ende nuk kanë marrë ndonjë shpjegim se pse iu është ulur buxheti KPK-së.

“Po ne do ta diskutojmë buxhetin bashkë më ministren në seancë plenare, nuk kam degju ende një shpjegim ose sqarim ose më mirë të them qartësim të ministrisë së Drejtësisë se cilat kanë qenë arsyet për ulje të buxhetit mbi një milion euro për Këshillin Prokurorial”, ka thënë Deliu duke thënë se do të diskutojnë mbi arsyeshmerinë e këtij vendimi, raporton Betimi për Drejtësi.

Në trend Lajme

Më shumë
Prokurori Morina flet për Masakrën e Dubravës: Nën hetim janë 88 të pandehur, një është në paraburgim

Prokurori Morina flet për Masakrën e Dubravës: Nën hetim janë 88 të pandehur, një është në paraburgim

Drejtësi
Dorëheqja nga pozitat udhëheqëse të katër zyrtarëve shëndetësorë në Spitalin e Mitrovicës, flasin nga ShSKUK-ja

Dorëheqja nga pozitat udhëheqëse të katër zyrtarëve shëndetësorë në Spitalin e Mitrovicës, flasin nga ShSKUK-ja

Shëndetësi

"Masakra e Mejës", prokurorja Hajdari: Në aktakuzë janë 53 persona, vranë 370 civilë dhe tentuan të fshehin krimet në Serbi

Lajme
Disa raste të parave të falsifikuara në rajonin e Prishtinës

Disa raste të parave të falsifikuara në rajonin e Prishtinës

Kronika e Zezë
E mitura u raportua si e zhdukur, bashkëjetonte me një person në Prizren

E mitura u raportua si e zhdukur, bashkëjetonte me një person në Prizren

Kronika e Zezë
Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Lajme
Kalo në kategori