LAJMI I FUNDIT:

“Operacioni dhjetori”, njësia paraushtarake ruse që lufton përkrah ukrainasve kishte planifikuar nxjerrjen e Navalnyt nga burgu

“Operacioni dhjetori”, njësia paraushtarake ruse që lufton përkrah ukrainasve kishte planifikuar nxjerrjen e Navalnyt nga burgu

Korpusi Vullnetar Rus (RVC), një njësi paraushtarake ruse që lufton përkrah forcave të armatosura të Ukrainës, zbuloi se kishte në plan të nxirrte politikanin opozitar Alexei Navalny nga kolonia e tij penale në pjesën qendrore të Rusisë gjatë tetorit.

Siç shkruan Novaya Gazeta Evropa, grupi tha se kontaktoi me punonjës “të interesuar” të Shërbimit Federal të Ndëshkimit të Rusisë (FSIN), të cilët u dhanë atyre pamjet e kamerave të sigurisë, detaje të rutinës së përditshme në koloninë e burgut dhe transkriptet e bisedave të Navalny me të burgosurit.


Plani, i koduar “Operacioni dhjetor”, ishte që të lironin Navalny, ta sillnin në kufirin e Ukrainës dhe t’ia dorëzonin njësisë së inteligjencës RVC.

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit
Lexo po ashtu “Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

Komandanti i grupit tha se plani ishte të nxirrte Navalny gjatë transferimit të tij në koloninë penale IK-3 në Yamalo-Nenets në Arktikun rus.

“Për fat të keq, masat e sigurisë të marra nga FSIN dhe Shërbimi Federal i Sigurisë për të parandaluar skenarë të tillë, kanë rezultuar të jenë shumë efektive. Ora dhe data u ndryshuan disa herë, dhe kjo ndodhi pa shumë paralajmërim me urdhër të drejtpërdrejtë të FSIN, që do të thotë se grupi ynë nuk kishte kohë të arrinte në vendndodhjen e operacionit të planifikuar”, tha ai.

Ai shtoi se grupi ndryshoi planin kur u njoftua se Navalny kishte vdekur.

Duke theksuar se është e gatshme të bashkëpunojë me organizata të tjera në luftën kundër regjimit kriminal në Kremlin, RVC u zotua të vazhdojë përpjekjet e saj për të liruar sa më shumë të jetë e mundur të burgosurit e tjerë politikë në Rusi.

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë
Lexo po ashtu Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Si dëshmi se është serioze, RVC ka nxjerrë të dhëna dhe fotografi që ka marrë gjatë fazës së planifikimit, si diagramet e kolonive, informacionet e personelit dhe pamjet e kamerave të sigurisë.

RVC lëshoi ​​gjithashtu një transkript të një bisede midis Navalny dhe një të burgosuri tjetër me nofkën Filozof, ku Navalny pyeti se si funksiononin gjërat në koloni dhe tha se ai e dinte dhe e kuptonte që të burgosurit i ishin dhënë udhëzime specifike se si të sillej me të. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Kroacia
Izraeli sulmohet përsëri nga Hezbollahu - 14 ushtarë të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë

Izraeli sulmohet përsëri nga Hezbollahu - 14 ushtarë të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë

Azia
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kalo në kategori