LAJMI I FUNDIT:

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

Një burim nga burgu i Rrethit Arktik, ku lideri i opozitës ruse Alexei Navalny u shpall i vdekur të premten e kaluar, pretendon se kritiku i politikave të presidentit Vladimir Putin është vrarë “nga një goditje e vetme në zemër”, një teknikë e përdorur nga KGB-ja.

Daily Mail raporton deklaratat e Vladimir Osechkin, një disident rus dhe aktivist për të drejtat e njeriut, i cili beson se mavijosjet e gjetura në trupin e Navalny korrespondojnë me pasojat e metodës së ekzekutimit “me një goditje”, transmeton Telegrafi.


“Është metodë e vjetër e departamenteve speciale të KGB-së. Ata trajnojnë operativët për të vrarë një burrë me një goditje të vetme në zemër, në pjesën qendrore të trupit. Kjo është shenja e KGB-së”, tha Osechkin për Times.

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë
Lexo po ashtu Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Osechkin thuhet se është themeluesi i organizatës Gulagu.net, e cila mbledh dëshmi nga të burgosurit dhe punonjësit e burgjeve famëkeqe ruse.

Ai e mori këtë informacion nga një person i punësuar në koloninë penale të Arktikut, ku ishte vendosur Navalny.

E Yulia Navalnaya, e veja e liderit të opozitës ruse, akuzoi Putinin për vrasjen e bashkëshortit të saj dhe pretendoi se ai ishte helmuar me agjentin nervor Novichok.

Ajo akuzoi gjithashtu autoritetet ruse se po përpiqeshin të mbulonin vrasjen, duke refuzuar të dorëzonin trupin e Navalny.

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona
Lexo po ashtu Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Megjithatë, Osechkin nuk është i bindur për këtë dhe pretendon se autoritetet ruse mund ta kishin vrarë Navalny-n ashtu siç donin, por se nuk do të donin “të linin një shenjë në trup që do të çonte drejtpërdrejt te Putini”.

Osechkin pretendon se para vdekjes së tij, Navalny u detyrua të kalonte dy orë e gjysmë deri në katër orë në izolim, ku temperatura ra në minus 27 gradë Celsius.

“Mendoj se fillimisht e shkatërruan trupin duke e mbajtur në të ftohtë për një kohë të gjatë, dhe duke ngadalësuar në minimum qarkullimin e gjakut. Dhe pastaj bëhet shumë e lehtë të vrasësh dikë, brenda pak sekondash, nëse operativi ka përvojë”, tha Osechkin, duke iu referuar teknikës “një goditje ” që nuk lë të dhëna për shkakun e vdekjes. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si e ndoqi Joe Biden sulmin iranian ndaj Izraelit

Si e ndoqi Joe Biden sulmin iranian ndaj Izraelit "në kohë reale" - dhe çfarë i tha ai Netanyahut

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Si krahasohen aftësitë ushtarake të Izraelit dhe Iranit?

Si krahasohen aftësitë ushtarake të Izraelit dhe Iranit?

Azia
Turqia ka një mesazh për Iranin

Turqia ka një mesazh për Iranin

Botë
Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Botë
U mbrojt me sukses nga sulmet e Iranit me 300 dronë dhe raketa - sa i kushtoi Izraelit mbrojtja për një natë?

U mbrojt me sukses nga sulmet e Iranit me 300 dronë dhe raketa - sa i kushtoi Izraelit mbrojtja për një natë?

Azia
Kalo në kategori