LAJMI I FUNDIT:

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Identiteti i dezertorit rus Maxim Kuzminov, 28-vjeç, i cili u likuidua në Spanjë, pasi kishte ikur me helikopter në Ukrainë, mediat spanjollë raportojnë është konfirmuar identiteti i tij përmes gjurmëve të gishtërinjve.

Siç raporton euronews, policisë i janë nevojitur disa ditë që të zbulojë identitetin e vërtetë të burrit të vrarë në qytetin Vilahajosa në jug të Spanjës.


Kuzminov, i cili kishte ikur në Ukrainë me helikopter në gusht të vitit të kaluar, kishte jetuar në Spanjë me emër tjetër dhe pasaportë ukrainase, transmeton Telegrafi.

Trupi i burrit për të cilin fillimisht u besua se i ka 33 vjet, është gjetur më 13 shkurt me shumë plagë nga armët e zjarrit në në garazhin e një ndërtesë luksoze në rajonin La Kala.

Hetuesit më pas kanë gjetur një veturë të djegur në qytetin fqinj El Kampelo, ku vrasësit kanë ikur pasi kishin shkrepur 12 plumba mbi Kuzminovin.

Mediat spanjolle raportojnë se para ikjes më veturë, të dyshuarit kishin kaluar me mjet motorik mbi trupin e pajetë të Kuzminovit.

Kishte ikur në Ukrainë me helikopterin e ushtrisë së Kremlinit, gjendet i vdekur në Spanjë piloti rus
Lexo po ashtu Kishte ikur në Ukrainë me helikopterin e ushtrisë së Kremlinit, gjendet i vdekur në Spanjë piloti rus

E përditshmja spanjolle La Informacion raportojnë se hetuesit janë në kërkim të dy personave të dyshuar të cilët besohet se kanë ikur me veturën që më vonë është gjetur e djegur në një qytet tjetër.

Zyrtarët ukrainas kanë konfirmuar se bëhet fjalë për pilotin rus i cili vitin e kaluar iku me helikopterin Mi-8 në Ukrainë.

“Vendosi të shkojë në Spanjë në vend se të qëndrojë këtu. I kishte telefonuar ish-të dashur dhe më vonë është gjetur i vrarë”, raporton portali ukrainas Ukrainska Pravda – duke u thirrur në burime brenda inteligjencës ushtarake ukrainase HUR.

Zëdhënësi i HUR, Andryi Yusov i cili në shtator zbuloi se Kuzminovi ka marrë një shpërblim prej 500 mijë dollarëve për ikjen e tij, gjithashtu ka konfirmuar vdekjen e pilotit rus.

Sergei Narishkkin, kreu i inteligjencës ruse komentoi pretendimet mbi vdekjen e Kuzminovit.

“Rusët e kanë traditë që për të vdekur të flasin mirë ose të heshtin. Ky tradhtar dhe kriminel është bërë kufoma morale në momentin kur e mendoi planin e tij”, tha Narishkkin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Botë
SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Botë
Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Azia
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Kalo në kategori