LAJMI I FUNDIT:

OEA shprehu shqetësimin te Escobar se tensionet mund të dëmtojnë tërheqjen e investimeve në Kosovë

OEA shprehu shqetësimin te Escobar se tensionet mund të dëmtojnë tërheqjen e investimeve në Kosovë

Zëvendësndihmës Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Çështjet Evropiane, Gabriel Escobar, takoi më 13 dhjetor anëtarët e Bordit të Guvernatorëve të Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë.

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan Escobar, përsëriti përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për të përkrahur integrimin euroatlantik të të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor, ashtu si edhe integrimin ekonomik të tregjeve rajonale.


Përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, prezantuan para Zëvendësndihmës Sekretarit Escobar, i cili njëherit është edhe Përfaqësuesi i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanit Perëndimor, qëndrimin e Odës Amerikane në mbështetje të normalizimit ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe të gjitha iniciativave për tregun e përbashkët rajonal, si Ballkani i Hapur dhe Procesi i Berlinit.

Udhëheqësit e Odës Amerikane shprehën shqetësimet e tyre lidhur me tensionet në rajon, si pengesë për aftësinë e Kosovës për të tërhequr investime.

Në trend Ekonomi

Më shumë
Lagja Vargu i Blertë - ikonë e re urbane në Prishtinë

Lagja Vargu i Blertë - ikonë e re urbane në Prishtinë

Pozhegu Brothers
Bëhu kreativ, posto video në TikTok - fito voucher 300€ #VivaFresh20vite

Bëhu kreativ, posto video në TikTok - fito voucher 300€ #VivaFresh20vite

Viva Fresh Store
Festoni Vitin e Ri në Grand Blue Fafa Resort

Festoni Vitin e Ri në Grand Blue Fafa Resort

Fafa Resort
Kreu i bankës më të madhe të Amerikës: Qeveria duhet të shkatërrojë kriptovalutat

Kreu i bankës më të madhe të Amerikës: Qeveria duhet të shkatërrojë kriptovalutat

Botë
Deklaratat për prodhimin e rrymës, KEK reagon ndaj KEDS-it dhe KESCO-s: Po na fajësoni për përgjegjësitë e juaja

Deklaratat për prodhimin e rrymës, KEK reagon ndaj KEDS-it dhe KESCO-s: Po na fajësoni për përgjegjësitë e juaja

Ekonomi
Starbucks i bie vlera e tregut - kompania humb 11 miliardë dollarë që nga fillimi i luftës në Gaza

Starbucks i bie vlera e tregut - kompania humb 11 miliardë dollarë që nga fillimi i luftës në Gaza

Botë
Kalo në kategori