LAJMI I FUNDIT:

Nuk ka plane për të vendosur trupa amerikane në terren në Izrael, thotë Shtëpia e Bardhë

Nuk ka plane për të vendosur trupa amerikane në terren në Izrael, thotë Shtëpia e Bardhë

Nuk ka plane për vendosjen e trupave amerikane në terren në Izrael, ka thënë një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë, duke vënë në dukje në vend të kësaj një gamë të gjerë të shkëmbimeve të inteligjencës dhe kontributeve të armëve dhe municioneve në Izrael.

“Nuk ka asnjë qëllim apo plan për të vendosur trupat amerikane në terren në Izrael – nuk ka dëshirë nga izraelitët për atë rezultat”, ka thënë John Kirby, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimin strategjik, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.


“Izraelitët e kanë bërë shumë të qartë se nuk duan trupa të huaja në tokën e tyre, se duan t’i ndjekin vetë këto operacione dhe kanë çdo të drejtë të duan ta bëjnë këtë”, ka shtuar ai.

Ai përsëriti se prioriteti i parë i presidentit amerikan Joe Biden është siguria e amerikanëve jashtë shtetit, “si dhe interesat tona të sigurisë kombëtare, dhe ne kemi interesa të sigurisë kombëtare në të gjithë rajonin”.

Ndërkohë kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka bërë të ditur se do të takohet me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin të premten, pas një vizite në Izrael nga Sekretari i Shtetit, Antony Blinken.

Pentagoni nuk pranoi të komentonte nëse Austin, i cili aktualisht ndodhet në Bruksel për një takim të ministrave të mbrojtjes të NATO-s, do të udhëtonte në Izrael për të takuar Netanyahun.

Në anën tjetër, kryeministri britanik Rishi Sunak “ka urdhëruar që mjetet ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar të vendosen në Mesdheun lindor për të mbështetur Izraelin, për të përforcuar stabilitetin rajonal dhe për të parandaluar përshkallëzimin”, ka thënë ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në një njoftim për shtyp të enjten.

Forca Ajrore Mbretërore (RAF) do të fillojë patrullimet të premten për të “ndihmuar partnerët të gjurmojnë kërcënimet e reja ndaj sigurisë rajonale”, siç është transferimi i armëve për grupet terroriste, thuhet në njoftim. Dhe një grup pune i Marinës Mbretërore do të vendoset “javën e ardhshme si një masë emergjente për të mbështetur përpjekjet humanitare”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Azia
A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

Azia
Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Australia
Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Azia
Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Turqia
Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Australia
Kalo në kategori