LAJMI I FUNDIT:

Njohësit e çështjeve juridike thonë se kryetari i ri i Kuvendit merr pozitën e ushtruesit të detyrës së Presidentit

Njohësit e çështjeve juridike thonë se kryetari i ri i Kuvendit merr pozitën e ushtruesit të detyrës së Presidentit
Foto: Ilustrim

Kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës do ta ushtrojë edhe detyrën e Presidentit të Kosovës deri në zgjedhjen e këtij të fundit nga Parlamenti i Kosovës.

Reklama

5 maji është data e fundit kur do të duhej të zgjedhet presidenti i ri i Kosovës. Nëse kjo datë e gjen Kosovën pa president vendi duhet të shkojë përsëri në zgjedhje parlamentare.

Yll Zekaj nga IKD thotë se kur Kuvendi i ri do të konstituohet, vendin e ushtruesit të Presidentit do ta merr kryekuvendari i ri.

“Me zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit, sipas kushtetutës ai e merr edhe pozitën e ushtruesit të detyrës së presidentit në një periudhë deri në gjashtë muaj e që në këtë rast përfundon me 5 maj”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Yll Zekaj.

I të njëjtit mendim është edhe profesori i të drejtës penale Ismet Salihu, përcjell Telegrafi.

“Pas konstituimit të Kuvendit dhe zgjedhjes së kryetarit ose kryetares së Kuvendit, ai/ajo do ta merr mandatin e presidentit pasi nuk është në detyrë presidenti i zgjedhur”, deklaroi Ismet Salihu.

Nëse është e nevojshme profesori Salihu thotë se do të ishte mirë të ketë një dorëzim-pranim të detyrës.

Pozitën e ushtrueses së detyrës së presidentes pas dorëheqjes së Hashim Thaçit po e bartë Vjosa Osmani./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

Lajme
U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Lajme
Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Lajme
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Lajme
Kalo në kategori