LAJMI I FUNDIT:

Njihni nëse partneri juaj është një manipulues emocional: Këto tipare i tregojnë ato

Njihni nëse partneri juaj është një manipulues emocional: Këto tipare i tregojnë ato

Carmen Harra, një psikologe e njohur amerikane, eksperte e marrëdhënieve, zbuloi “gjashtë tipare që janë të përbashkëta për të gjithë manipuluesit”

Reklama

“Manipulimi karakterizohet nga ndikimi i shkathët te një individ”, thotë Hara.

Kur bëhet fjalë për marrëdhëniet, të jesh me një partner të keq është si të të udhëheqin me zinxhir, nuk do të arrish shumë përpara se ai të të tërheqë prapa. Manipulimi karakterizohet nga ndikimi i shkathët dhe shpesh mashtrues në mendimet dhe veprimet e dikujt, shpjegon psikologia.

Carmen sugjeroi që nëse partneri juaj shfaq gjashtë tendencat e mëposhtme, duhet t’i kushtoni vëmendje shenjave paralajmëruese për të mirën tuaj:

“Manipuluesi në fillim duket tepër simpatik. Nën këtë fasadë, ata përdorin taktika makiaveliste për të marrë atë që duan. Manipuluesi ka dy fytyra, një anë publike që duket se është mishërimi i partnerit të përsosur dhe një anë private që e hasin vetëm individë të varfër që kanë kaluar në hapësirën e tyre personale”, shpjegon Hara.

Mund të prisni që manipuluesi të sillet skandaloz dhe inatosur në momentin që e akuzoni se është afër atij që është në të vërtetë.

Me kalimin e muajve apo viteve, shtresat e shtirjes largohen dhe zbulojnë natyrën e tij të vërtetë.

“Dashuria e parë dhe kryesore e manipuluesit nuk je ti, por pushteti. Ata duhet të kontrollojnë të gjitha rrethanat që i rrethojnë në mënyrë që t’i menaxhojnë në avantazhin e tyre”, shpjegon ekspertja, duke shtuar se, për shembull, mund t’ju bindin të largoheni nga familja, duke treguar vazhdimisht të gjitha të metat që kanë.

Sigurisht, ju nuk mund të jeni gjithmonë mirë me nënën tuaj ose të përplaseni me motrën tuaj, por kjo nuk është arsye për të braktisur të dashurit tuaj.

“E megjithatë, kjo është pikërisht ajo që dëshiron kontrolluesi, t’ju distancojë nga ata që ju duan dhe që mund të tregojnë potencialisht se partneri juaj është i rrezikshëm”, paralajmëron ajo.

Manipuluesi duhet të mbajë kontrollin, sepse në momentin që ndjen rënien më të vogël të pushtetit, ose do të sulmojë ose do të prishë lidhjen.

Ata ju bëjnë të vini në dyshim realitetin tuaj

“Dihet që manipuluesit përdorin teknika dinake, dinake që shumica e njerëzve nuk i shohin si alarmante”, thekson Hara.

Një manipulues do t’ju quajë manipulues dhe ata janë aq bindës sa do t’ju bëjnë të besoni, vëren ai. Ata do t’ju bindin se diçka nuk shkon me ju, kurrë me ta.

Një nga treguesit është siguria se keni vështirësi të dalloni realitetin nga imagjinata.

“Nëse jeni në lidhje me një manipulues, mund të mos jeni kurrë në gjendje të dalloni se çfarë është ajo. Me kalimin e kohës, këto lloj lojërash psikologjike përfundimisht do të marrin një dëm serioz mendor dhe emocional”, thekson Carmen.

Ju mund të pyesni veten se si do ta kuptoni nëse jeni në lidhje me një manipulues. Emocionet tuaja janë ato që do të zbulojnë të vërtetën, si gjithmonë, por duhet t’i lini ato të zbulojnë realitetin ndonjëherë të ashpër pa bërë justifikime për partnerin tuaj, sugjeroi eksperti.

“Disonanca konjitive është një gjendje mendimesh ose besimesh që nuk janë në përputhje me vendimet, pra situata kur dija dhe veprimi janë të kundërta. Mendja jonë krijon disonancë kur e vërteta është shumë e pakëndshme për t’u përballur”, shpjegon ajo.

Ndoshta e dini se cigaret shkaktojnë sëmundje të ndryshme, por kjo nuk ju pengon të ndizni një të tillë. Në mënyrë të ngjashme, ju mund ta dini instinktivisht se partneri juaj nuk duhet t’ju trajtojë në një mënyrë të caktuar ose t’ju bëjë gjëra të caktuara, megjithatë ju mbeteni në të njëjtën situatë.

“Zbatimi i disonancës njohëse në marrëdhënien tuaj me manipuluesin mund t’ju ndihmojë të ‘gënjeni’ veten, por nuk do të ndryshojë atë që ndjeni, prapë do të ndjeni se diçka nuk është tmerrësisht e gabuar. Nëse partneri juaj shpesh ju bën të ndiheni të shqetësuar, të nënçmuar, të pashpresë, të frustruar ose të dëshpëruar, dijeni se ai ka shumë të ngjarë një manipulues”, paralajmëron Harra.

“Kur i takoni për herë të parë, manipuluesi do të jetë në sjelljen e tyre më të mirë, gjë që ka të ngjarë t’ju bëjë të dashuroheni me ta. Pasi të keni krijuar ndjenja të sinqerta, ato do të fillojnë të shtypin fort, por nuk do të jetë një akt i butë apo i dashur, do të jetë një shtrëngim dominues, shfrytëzues dhe abuziv”, thekson ekspertja.

Një manipulues mund të ofrojë një gjurmë të zbehtë të përkushtimit për të vazhduar marrëdhënien, por dashuria e tyre do të jetë një iluzion.

Sipas saj, ju jeni më të prirë për të rënë nën kontrollin e një manipuluesi nëse jeni një person vërtet i sjellshëm dhe i kujdesshëm.

Manipuluesi dëshiron që ju të jeni si të duan, sa herë që të duan. Ata nuk e kanë problem të gënjejnë, të tradhtojnë apo të vjedhin partnerin. Psikologjikisht ata ndjejnë mjaft keqardhje për veprimet e tyre.

Për shkak se ndërgjegjja e tyre është e pazhvilluar, ata nuk ndjejnë asnjë ndërgjegje morale për të luajtur drejtë ose për t’i trajtuar të tjerët si të barabartë. Ajo që i duket e gabuar dikujt, i duket krejtësisht e mirë një planifikuesi, për sa kohë që i ndihmon ata të arrijnë rrugën e tyre.

Kushtojini vëmendje emocioneve që partneri juaj ngjall tek ju dhe dijeni se ndjenjat nuk janë kurrë të gabuara – ato janë burime superiore të së vërtetës.

Harra paralajmëron të mbani mend se njerëzit gënjejnë, por intuita juaj jo, raporton Daily Mail.

“Edhe ata që kanë prirje manipuluese janë të aftë të përmirësohen, por duhet të duan të ndryshojnë dhe të bëjnë përpjekjet e nevojshme. Ndërprerja e kontaktit me manipuluesin është mënyra më e mirë për të rivendosur normalitetin dhe për të rifituar fuqinë tuaj”, thotë ajo.

Nëse partneri juaj tregon këto shenja manipulimi, merrni zemër dhe largohuni në kohë, me mendjen dhe lumturinë tuaj të paprekur, përfundoi psikologia. /KP

Në trend Stil

Më shumë
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Prindërit këshillohen t’i mbajnë gjithmonë larg fëmijëve kapakët mbyllës të vaskës

Prindërit këshillohen t’i mbajnë gjithmonë larg fëmijëve kapakët mbyllës të vaskës

Këshilla Lifestyle
10 racat më të njohura të maceve në botë

10 racat më të njohura të maceve në botë

Stil
Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

A e dini se...
Kalo në kategori