Një burrë u gjet i vdekur dhe dy persona u zhdukën të shtunën pasi shiu i rrëmbyeshëm solli përmbytje të mëdha në ishullin grek të Kretës, thanë punonjësit e urgjencës.

Një burrë rreth të pesëdhjetave vdiq ndërsa ishte i bllokuar brenda makinës së tij ndërsa shirat filluan të binin në ishullin jugor grek, një destinacion popullor pushimesh.

Reklama

Mediat lokale raportuan për dëme të shumta në fshatrat bregdetare, ku rrugët janë shndërruar në lumenj duke marrë çdo gjë në rrugën e tyre, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Sipas shërbimeve të urgjencës, një grua ka mbetur e lënduar lehtë pasi edhe ajo ka mbetur e bllokuar në një makinë.

Reklama

Të paktën nëntë automjete të rrethuara nga uji duhej të shpëtoheshin të shtunën në mbrëmje.

Reklama

Shërbimet e urgjencës morën më shumë se 450 thirrje brenda një ore të premten në mëngjes.

Tetë turistë dhe një roje sigurie u bllokuan gjithashtu në muzeun arkeologjik në qytetin turistik bregdetar të Sitia.

Të gjitha grykat në ishull, pika të njohura ecjeje për turistët, ishin të mbyllura për publikun deri në një njoftim të dytë.

Shkatërrimi i klimës i shkaktuar nga njeriu po përforcon motin ekstrem, duke përfshirë përmbytjet, valët e të nxehtit dhe thatësirat, thonë shkencëtarët, me ngjarjet ekstreme që po bëhen më të shpeshta dhe më intensive. /Telegrafi/

Reklama