LAJMI I FUNDIT:

Një tren që thuhet se mbante granata dhe bomba ka dalë nga shinat në Nevada – pamje nga vendi i ngjarjes (Video)

Një tren që thuhet se mbante granata dhe bomba ka dalë nga shinat në Nevada – pamje nga vendi i ngjarjes (Video)

Një tren që ka pësuar një aksident duke dalë nga shinat në Elko County, Nevada, dhe thuhet se mbante bomba, nitrat amoni dhe granata.

Reklama

Sipas një paralajmërimi për sigurinë publike nga Departamenti i Sigurisë Publike të qytetit dhe të Qarkut Elko të postuar në Twitter, treni u përplas në Wells, Nevada, rreth orës 10:20 të orës lokale të mërkurën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë, disa pamje të publikuara në rrjetet sociale thuhet se tregojnë tymin që dilte nga treni.

Siç shkruajnë mediat, deri më tani mbetet e paqartë se cilës kompani i përket treni. Gjithashtu nuk dihet nëse dikush ka qenë i lënduar në incident.

Përgjegjësit e urgjencës në vendngjarje kanë raportuar se kanë gjetur një “substancë të bardhë të pluhurosur” në të gjithë tokën afër derdhjes.

Zyra e Sheriffit të Elko ka thënë se hekurudha u mbyll në të dy drejtimet pranë Wells, në verilindje të Nevadës, pas derdhjes.

Në vitin 2004, ngarkesa e ndezshme – duke përfshirë nitratin e amonit – shpërtheu në stacionin Ryongchon në Korenë e Veriut, pranë kufirit me Republikën Popullore të Kinës. Katastrofa vrau të paktën 54 njerëz dhe 1,299 të plagosur, sipas një raporti të New York Times.

Nitrat amoni është një përbërje kimike e përdorur zakonisht në plehra dhe eksplozivë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Amerika
Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Evropa
Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Evropa
BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Amerika
Kalo në kategori