LAJMI I FUNDIT:

Një qen-dhelpër u zbulua në Brazil – i pari i këtij lloji në botë

Një qen-dhelpër u zbulua në Brazil – i pari i këtij lloji në botë

Hibridi i parë i konfirmuar ndonjëherë qen-dhelpër i quajtur ‘dogxim’ është gjetur në Brazil.

Reklama

Siç raportohet, kafsha u zbulua kur u godit nga një automjet dhe u dërgua te veterineri në vitin 2021, por stafi nuk mund të kuptonte nëse ishte qenë apo një dhelpër, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët nga universitetet lokale kanë kryer teste gjenetike të gjera dhe përcaktuan se ishte gjysmë qenë dhe dhelpër; nëna e saj ishte një dhelpër ‘pampas’ dhe babai një qen shtëpiak.

Ata vunë re se kishte një përzierje të pazakontë të karakteristikave të qenit dhe dhelprës, me veshë të mëdhenj me majë, gëzof të trashë dhe një feçkë të gjatë të hollë.

Edhe pse ishte shumë e matur ndaj njerëzve, ajo u ngroh me ta dhe madje i lejoi ta përkëdhelin.

Kafsha refuzoi ushqimin, por hante brejtës të gjallë, lehte si qen dhe ndonjëherë luante me lodra, por lëvizte si dhelpër.

Qeni-dhelpër ngordhi në fillim të këtij viti nga shkaqe të panjohura.  /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Fun
Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Fun
Çfarë do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Çfarë do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Interesante
Erdogan pati problem me pajisjen e përkthimit gjatë takimit me Putinin, e shikonte me habi derisa presidenti rus fliste

Erdogan pati problem me pajisjen e përkthimit gjatë takimit me Putinin, e shikonte me habi derisa presidenti rus fliste

Interesante
Maces i pëlqejnë shumë atletet e pronarit të saj, video bëhet hit

Maces i pëlqejnë shumë atletet e pronarit të saj, video bëhet hit

Fun
U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

Fun
Kalo në kategori