LAJMI I FUNDIT:

Një çift anglez që po shtronte një dysheme të re kuzhine gjetën 264 monedha ari të rralla që sapo u shitën në ankand për 754,000 funta britanike

Një çift anglez që po shtronte një dysheme të re kuzhine gjetën 264 monedha ari të rralla që sapo u shitën në ankand për 754,000 funta britanike

Një koleksion i jashtëzakonshëm i monedhave të rralla ari të gjetura nga një çift që ishte duke rinovuar kuzhinën e tyre është shitur në ankand për 859 mijë euro (754,000 funta britanike).

Reklama

Një grumbull prej 264 monedhash, të cilat janë monedha ari angleze që datojnë nga viti 1610 e deri në vitin 1727, u zbulua kur çifti anonim gërmoi dyshemenë e kuzhinës së shtëpisë së tyre në vitin 2019.

Koleksioni i monedhave besohet të ketë qenë dikur në pronësi të Fernley-Maisters, një familje tregtarësh nga Hull, East Yorkshire, të cilët bënë pasurinë e tyre në tregtinë e Baltikut, transmeton Telegrafi.

Shtëpia e ankandeve Spink & Son bëri të ditur se monedhat e gjetura tërhoqën vëmendjen ndërkombëtare, me koleksionistë privatë nga Amerika, Evropa, Australia, Kina dhe Japonia që u dyndën për t’i blerë monedhat kur ato dolën në shitje.

Gjatë një interviste për Business Insider, drejtuesi i ankandit Gregory Edmund tha: “Unë kurrë nuk kam parë një interesim kaq të madh për një ankand të tillë më parë, dhe rezultatet e dëshmojnë këtë, vlerësimi im i përkohshëm doli huq tre herë. Ai zvogëloi çdo pritshmëri të paracaktuar dhe vendosi dhjetëra rekorde botërore gjatë shitjeve”.

Coins and mug

Monedha me çmimin më të lartë, e cila daton nga viti 1720, u shit për 71,129 euro (62,400 funta britanike) bënë të ditur nga Spink & Son. Ajo u rendit si monedha e arit e quajtur “Unbelievable Mint Error” sepse ishte prodhuar në mbretërimin e mbretit George I, monedhë e cila nuk kishte kokë, por dy bishta.

Çifti i gjeti monedhat poshtë betonit dhe dërrasave të dyshemesë së shekullit të 18-të në kuzhinën e tyre. Thesari i gjetur u cilësua si “120 vjet histori angleze e fshehur në një tenxhere me të njëjtën madhësi si një kanaçe me gaz”, tha Edmund.

“Historia ishte e jashtëzakonshme dhe kjo është ajo që arriti rezultatin mahnitës. Megjithatë, shpresoj që njerëzit të mendojnë mirë përpara se të prishin dyshemetë e tyre,” shtoi tutje ai. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Filmohen duke bërë seks në parlamentin rus (Video +18)

Filmohen duke bërë seks në parlamentin rus (Video +18)

Fun
Nëse e dalloni gruan e marinarit në këtë iluzion – jeni në mesin e vetëm 1 për qind të njerëzve të cilët mund ta bëjnë këtë

Nëse e dalloni gruan e marinarit në këtë iluzion – jeni në mesin e vetëm 1 për qind të njerëzve të cilët mund ta bëjnë këtë

Interesante
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Interesante
Brenda ‘pallatit fantazmë’ të braktisur në Bali, të cilin vendasit e shmangin dëshpërimisht për shkak të shpirtrave

Brenda ‘pallatit fantazmë’ të braktisur në Bali, të cilin vendasit e shmangin dëshpërimisht për shkak të shpirtrave

Interesante
Burri u ankua për dhimbje të forta: Mjekët i nxorrën 60 objekte nga zorrët në Indi

Burri u ankua për dhimbje të forta: Mjekët i nxorrën 60 objekte nga zorrët në Indi

Interesante
Kalo në kategori