Një Bentley luksoz në vlerë prej 230 mijë euro, i vjedhur në Londër, u gjet nga autoritetet mbi 8,000 kilometra larg në Pakistan.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Bentley Mulsanne, një automatik V8, u gjet nga agjentët e Zbatimit të Doganave pakistaneze pas një informacioni nga një “komb mik”.

Mediat lokale raportuan se “kombi mik” në fjalë ishte Britania – duke thënë se Koleksioni i Zbatimit të Doganave (CCE) konfirmoi se ishte inteligjenca britanike që ndihmoi në gjetjen e makinës.

Agjentët thuhet se hynë në shtëpinë në një lagje të pasur në Karaçi, qyteti më i madh i vendit.

Makina dyshohet se është marrë nga një Autoriteti i Strehimit i Mbrojtjes, një lagje rezidenciale e destinuar fillimisht për të strehuar anëtarët e forcave të armatosura të Pakistanit – por tani mendohet se ata strehojnë kryesisht civilë.

Reklama
Reklama

Ajo thuhet se ishte me një targë pakistaneze, por oficerët verifikuan numrin VIN dhe shasinë për të gjetur se përputhej me ID-në e makinës së vjedhur.

Disa media kanë shkruar se njeriu që zotëronte makinën pranoi se ishte në dijeni se ishte vjedhur.

Ndërkohë disa pamje tregojnë agjentët që duhet ta shtyjnë makinën në një automjet bartjeje sepse thuhet se nuk mund të gjenin çelësat e saj. /Telegrafi/