LAJMI I FUNDIT:

Ngrënia e këtij ushqimi të shijshëm mund të zvogëlojë rrezikun e depresionit

Ngrënia e këtij ushqimi të shijshëm mund të zvogëlojë rrezikun e depresionit

Çokollata e zezë nuk është e dashur vetëm për shijen e saj, por edhe për përfitimet e shumta shëndetësore.

Reklama

Ushqimi mund t’ju ndihmojë të reduktoni stresin, të përmirësoni nivelet e hekurit dhe madje të përmirësoni humbjen e peshës kur është pjesë e një diete të shëndetshme.

Epo, një hulumtim ka zbuluar edhe më shumë përfitime të mundshme. Rezulton se çokollata e zezë mund të jetë e dobishme për të rritur disponimin tuaj në një mënyrë të madhe.

Një studim i gushtit 2019, i botuar në revistën shkencore të Depresionit dhe Ankthit, zbuloi se ngrënia e çokollatës së zezë mund të ndikojë pozitivisht në humor dhe të lehtësojë simptomat e depresionit. Studiuesit ekzaminuan të dhënat nga 13,626 të rritur nga Anketa Kombëtare e Shëndetit dhe të Ushqyerit në SHBA. Ata matën konsumin e llojeve të ndryshme të çokollatës nga pjesëmarrësit së bashku me rezultatet e tyre në një pyetësor që vlerësonte simptomat e depresionit.

Rezultatet treguan se njerëzit që raportuan se kishin ngrënë ndonjë çokollatë të zezë në dy periudha 24-orëshe kishin 70 për qind shanse më të ulëta për të raportuar simptoma depresive sesa njerëzit që nuk hanin fare çokollatë. Kur bëhej fjalë për çokollatën jo të zezë (si ajo nga qumështi dhe çokollata e bardhë), studiuesit nuk ishin në gjendje të gjenin ndonjë lidhje të rëndësishme midis konsumimit të tyre dhe simptomave të depresionit.

Megjithatë, vlen të përmendet gjithashtu se 25 për qind e konsumatorëve të çokollatës që hëngrën më shumë nga çdo çokollatë (e zezë ose ndryshe) kishin më pak gjasa të raportonin simptoma depresive sesa njerëzit që refuzuan çokollatën fare, që do të thotë se ne nuk mund të zvogëlojmë përfitimet e çokollatës. në përgjithësi.

“Ky studim ofron disa prova se konsumi i çokollatës, veçanërisht çokollata e zezë, mund të lidhet me gjasat e reduktuara të simptomave të depresionit klinikisht të rëndësishme”, tha autorja kryesore Sarah Jackson, në një deklaratë për shtyp. “Megjithatë, kërkohen kërkime të mëtejshme për të sqaruar drejtimin e shkakut – mund të jetë rasti që depresioni i bën njerëzit të humbasin interesin e tyre për të ngrënë çokollatë, ose mund të ketë faktorë të tjerë që i bëjnë njerëzit më pak të prirur të hanë çokollatë të zezë dhe të jenë në depresion”. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Flini gjumë pa ankth: Këto janë gjashtë mënyra për të fjetur pa mendime të trishtuara

Flini gjumë pa ankth: Këto janë gjashtë mënyra për të fjetur pa mendime të trishtuara

Shëndetësi
Gjithçka që duhet të dini për vitaminat B

Gjithçka që duhet të dini për vitaminat B

Nutricion
Uji me limon kundër lodhjes së mëngjesit

Uji me limon kundër lodhjes së mëngjesit

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori