LAJMI I FUNDIT:

Nga shoqëria civile thonë se ç’njohja nga Sierra Leone e lehtëson vendosjen e reciprocitetit

Nga shoqëria civile thonë se ç’njohja nga Sierra Leone e lehtëson vendosjen e reciprocitetit

Ideja që taksa të zëvendësohet me reciprocitet, po shihet si e mundshme nga njohësit e çështjeve politike në vend, ata thonë se kjo masë mund të vijë si kundërpërgjigje ndaj agresivitetit serb. Ndërsa ekonomistët thonë se ndonëse si i tillë reciprociteti është nocion politik, do të ketë ndikim edhe në ekonomi.

Me prezantimin e ç’njohjes nga Sierra Leone, Serbia konfirmoi se nuk do të ndalë agresivitetin diplomatik.

Vazhdimi i agresivitetit diplomatik serb në raport me Kosovën, mund të përshpejtoj vendosjen e masës së reciprocitetit.

“Vendosja e reciprocitetit mund të vijë si një veprim kundër efekt ndaj kësaj ç’njohje që ka paralajmëruar Ministri i Jashtëm i Serbisë. Kështu që edhe pse ka zëra kundër nga ndërkombëtarët, gjithçka është e mundshme nga Qeveria e Kosovës”, deklaroi për RTV Dukagjinin,  Allen Meta nga Organizata D4D.

Ndërsa, ekonomisti Naim Gashi thotë se reciprociteti është nocion politik, por që ka ndikim edhe në aspektin ekonomik.

“Reciprociteti në kuptimin e plotë të fjalës është më vështirë i zbatueshëm në krahasim me taksën 100% për arsye se gama do të jetë shumë më e gjerë se sa vetëm një tarifë doganore. Reciprociteti është nocion kryekëput politik, mirëpo konsekuencat e saj janë edhe në fushën ekonomike”, deklaroi ekonomisti Naim Gashi, përcjell Telegrafi.

Mos unitet për zëvendësimin e taksës me reciprocitet, ka pasur edhe mes partnerëve të koalicionit, VV-së e LDK-së, ku këta të fundit thonë se hedhjen e një hapi të tillë, duhet të bëhet në koordinim të plotë me ndërkombëtarët. /RTV Dukagjini/Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Ukrainasja që u gjet e vdekur, kur kishte ardhur në Kosovë dhe për ç’arsye?

Ukrainasja që u gjet e vdekur, kur kishte ardhur në Kosovë dhe për ç’arsye?

Lajme

"Bëhet i gjallë” i kërkuari nga INTERPOL-i, Radoiçiq shfaqet në Kopaonik duke festuar ditëlindjen

Lajme
Njohësi i çështjeve të sigurisë: S’mund të ketë agresion ushtarak serb në Kosovë

Njohësi i çështjeve të sigurisë: S’mund të ketë agresion ushtarak serb në Kosovë

Siguri
Haziri thotë se Blinken nuk erdhi në Kosovë për faj të Kurtit

Haziri thotë se Blinken nuk erdhi në Kosovë për faj të Kurtit

Lajme
Gjyqet kundër Albin Kurtit dhe ish të burgosurve të tjerë në Serbi në librin “Proceset e kurdisura kundër shqiptarëve të Kosovës (1999-2001)”

Gjyqet kundër Albin Kurtit dhe ish të burgosurve të tjerë në Serbi në librin “Proceset e kurdisura kundër shqiptarëve të Kosovës (1999-2001)”

Elfije Boletini
Zelensky javën e ardhshme në Tiranë

Zelensky javën e ardhshme në Tiranë

Lajme
Kalo në kategori