Ashtu si një vit më parë, 2021 ka qenë i dominuar nga lufta globale kundër coronavirusit.

Por ndryshe nga viti 2020 kur shpërtheu pandemia, këtë vit ka pasur një rritje të inovacioneve kur bëhet fjalë për luftimin e COVID-19, raporton euronews.

Qeveritë dhe qytetarët kanë mbështetur kryesisht shpresat e tyre në zhvillimin e vaksinave, të cilat janë miratuar nga agjencitë shëndetësore dhe janë shpërndarë në të gjithë botën këtë vit, transmeton Telegrafi.

Ndërsa vaksinat vjedhin vëmendjen për risitë kryesore të vitit 2021, ne kemi parë shumë zhvillime interesante në teknologji dhe shkencë jashtë kontekstit të pandemisë.

Ja një vështrim mbi risitë dhe shpikjet kryesore që na ka sjellë viti 2021.

Vaksinat kundër COVID-19

Shpejtësia me të cilën u zhvilluan, u testuan dhe u shpërndanë vaksinat kundër coronavirusit, ndërsa beteja për të kontrolluar pandeminë u ndez, është përshëndetur si një nga bëmat e mëdha shkencore dhe sociale të vitit.

Gara për inxheksionin e parë kundër COVID-19, pa vaksinat mRNA të miratohen për herë të parë në histori, me vaksinat e Pfizer dhe Moderna të shpërndara në pjesën më të madhe të botës.

Vaksinat MRNA funksionojnë duke futur një molekulë të ARN-së në trup, e cila bën që qelizat të prodhojnë një proteinë që i ngjan një prej proteinave virale të virusit, nga i cili synohet të mbrohet.

Vaksina e malaries

Në mënyrë të pabesueshme, ndoshta zhvillimi më i madh i vaksinave gjatë vitit 2021 nuk kishte asnjë lidhje me pandeminë e coronavirusit.

Shkencëtarët festuan miratimin historik të një vaksine për malarianë, një sëmundje që Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se kishte vrarë 627 mijë njerëz në vitin 2020 dhe kishte infektuar rreth 241 milionë njerëz.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se miratimi ishte “një moment historik”.

Vaksina është vetëm rreth 30 për qind efektive, por shkencëtarët e përshëndetën momentin si një “hap të madh përpara”.

Injektimi i vaksinës pa gjilpërë

I projektuar për të lehtësuar administrimin e vaksinave të COVID-19, – një vaksinë pa gjilpërë – po testohet aktualisht në Britani të Madhe.

Pajisja përdor një rrymë ajri që e shtyn vaksinën në lëkurë – e cila mund të sigurojë një alternativë të re për personat që i frikësohen gjilpërave, njoftoi Universiteti i Southampton.

Vaksina e re e coronavirusit përdor teknologjinë DIOSvax të Universitetit të Kembrixhit dhe mund të rritet dhe të prodhohet si pluhur për të rritur përpjekjet globale të vaksinimit nëse prova rezulton e suksesshme.

Sprej hundësh kundër COVID-19

Një tjetër risi e lidhur me COVID-in që i nënshtrohet testimit është një sprej i krijuar për të parandaluar infeksionet e COVID-19.

“Që virusi të hyjë në qelizë, ai duhet t’i nënshtrohet disa reaksioneve kimike shumë specifike”, shpjegoi Rakesh Uppal, kryetar i Raphael Labs që po zhvillon spërkatjen.

“Ne kemi qenë në gjendje të gjejmë një mënyrë për të manipuluar atë reaksion kimik dhe të ndalojmë hyrjen e virusit ndërsa është thelbësor për atë virus”, tha ai, duke shtuar se ai duket efektiv pavarësisht nga lloji që has i coronavirusit.

Aparat Bo.by inkubator për foshnjat e lindura para kohe

Pajisja Bo.by, e zhvilluar në universitetin Kunstuniversitat Linz në Austri, ndihmon foshnjat e lindura para kohe të kenë një përvojë lidhjeje të pasur me prindërit e tyre në situata kur kontakti aktual nuk është i mundur.

Kjo mund të jetë për shkak të gjendjes së tyre mjekësore, politikës spitalore, pandemisë ose çështjeve të tjera.

Bo.by janë dy pajisje të lidhura me valë, njëra për prindin dhe tjetra për një dyshek për fëmijët që gjenden brenda inkubatorit.

Çdo pajisje ka sensorë që mundësojnë mbledhjen dhe dërgimin e të dhënave tek tjetra si lëvizjen e gjoksit, dridhjet, rrahjet e zemrës, nxehtësinë e trupit ose nuhatjen. Kjo do të thotë se si prindi ashtu edhe fëmija mund të përjetojnë kontakt indirekt me tjetrin.

Këpucë pa pasur nevojë për duar

Këpucët pa duar po rriten në popullaritet, me më shumë kompani që zhvillojnë këpucë që u lejojnë njerëzve me aftësi të kufizuara – ose këdo që nuk i ka duart e lira – t’i rrëshqasë ato pa asnjë problem.

Në vitin 2021, Nike prezantoi trajnerin e saj GO FlyEase, i cili ka një menteshë që i mundëson hapjen dhe mbylljen, duke i lejuar përdoruesit t’i vendosë ato pa përdorimin e duarve.

Llambat rrugore me energji nga era

Me sfidën e përmbushjes së qëllimeve të Marrëveshjes së Parisit për Klimën, shoqëritë tona duhet të gjejnë mënyra për të reduktuar emetimet tona në të gjitha aspektet e jetës.

Një ide e shkëlqyer që është zhvilluar këtë vit është një llambë rrugore me energji nga era.

Papilio është një shtyllë llambë me një turbinë ere të integruar, e cila prodhon energji të rinovueshme dhe ndizet vetëm kur nevojitet.

Kjo redukton jo vetëm emetimet, por edhe ndotjen nga drita. Ai është testuar në shumë vende në Berlin dhe krijuesi i saj thotë se prodhon lehtësisht energji të mjaftueshme të rinovueshme.

Kamera me shkop selfie që futet në xhepin tuaj

Turizmi mund të ketë probleme edhe në vitin 2022 pasi bota tani po merret me variantin Omicron COVID-19, por për ata që pëlqejnë të bëjnë selfie në shtëpi ose jashtë vendit, shkopi për selfie pati një përditësim modern këtë vit.

IQUI ofron foto dhe video 360 gradë me katër thjerrëzat e tij dhe një stendë që ju lejon të bëni fotografi nga të gjitha llojet e pozicioneve.

Tre nga lentet shkrepin horizontalisht dhe një tjetër drejton drejt lart, të gjitha në një shkop të hollë 5,5 rreth 14 centimetra.

Mustang Micro, përforcues i gitarës

Një problem në luajtjen e gitarës elektrike është se në shumicën e rasteve nevojitet një përforcues i fuqishëm për t’u futur në prizë për të krijuar tingullin e kërkuar.

Tani Fender ka ofruar ndoshta një mënyrë për të tërhequr një përforcues kudo që dëshironi të luani, duke prodhuar një që mund të përshtatet në një xhep xhakete.

Thjesht futet në kitarë dhe me një palë kufje mund të bllokoni në 12 tone amp dhe 12 efekte. /Telegrafi/