Dawood Ibrahim Kaskar është në listën e të arratisurve më të kërkuar në botë dhe sipas spekulimeve të fundit të mediave, ai është duke u fshehur në një bunker luksoz në Karaçi të Pakistanit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për njeriun që kontrollon 75 për qind të tregtisë së heroinës në botë, por gjithashtu ka interesa të tjera të biznesit, duke përfshirë diamante, ari dhe pasuri të paluajtshme.

Dawood Ibrahim Kaskar, 63 vjeç, është një gangster, tregtar droge dhe mafioz nga Mumbai, udhëheqës i sindikatës së organizuar indiane D-Kompani, të cilën e themeloi në vitet 1970. Ai kërkohet nga Interpol lidhur me akuzat për vrasje, zhvatje, trafik droge, terrorizëm dhe aktivitete të ndryshme kriminale.

Ndryshe, sipas mediave, përcjell Telegrafi, India dhe SHBA-të në vitin 2003 e shpallën një terrorist global dhe ofruan një çmim 25 milionë dollarë për ta kapur atë për organizimin e bombardimeve në qytetin indian të Bombeit në vitin 1993.

Në vitin 2011, ai mori vendin e tretë në listën e FBI-së nga të arratisurit më të kërkuar në botë dhe pas arrestimit të El Chapos, ai u vendos në vendin e dytë.

Po sipas mediave, Dawood Ibrahim është një nga gangsterët më të pasur të të gjitha kohërave dhe në vitin 2015 pasuria e tij vlerësohej në 6.7 miliardë dollarë.

Vetëm kontrabandisti famëkeq Pablo Eskobar i Kolumbisë, sipas Forbes, fitoi më shumë se ai, dhe në vitin 1989 pasuria e tij u vlerësua në 9 miliardë dollarë.

Ibrahimi kishte një pronë prej 450 milionë dollarësh vetëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe thuhet se kishte investuar në më shumë se 50 objekte në vende të ndryshme.

India njoftoi më pas se ai operon në Indi, Pakistan, Britani të Madhe, Gjermani, Turqi, Francë, Spanjë, Marok, Qipro, Emiratet e Bashkuara Arabe, Afrikën e Jugut, Sri Lanka, Nepal, Tajlandë, Malajzi dhe Singapor.

Mediat raportojnë se të ardhurat e tij në Indi nga aktivitetet ilegale “nuk i janë tharë” plotësisht dhe thuhet se 40 për qind e të ardhurave vijnë nga ky vend.

Një punë tjetër që vazhdon të lulëzojë është tregtia e paligjshme në diamante nga Afrika e Jugut. Shumica e diamanteve vijnë në Indi për prerje dhe lustrim.

Por kush është Dawood Ibrahim Kaskar?

Megjithëse babai i tij ishte shefi i policisë dhe nëna e tij një amvise, Ibrahimi filloi të largohej kur ai ishte në kontakt me bandën e mafiozit Hadji Mastan gjatë rritjes së tij në Dongri në Mumbai. Me vëllain e tij Shabir ai formoi D-Kompani.

Besohet se Ibrahimi kontrollon një pjesë të madhe të sistemit Hawala, i përdorur shpesh nga një sistem jozyrtar për transferimin e parave dhe remitancave përtej pikëpamjeve të agjentëve zyrtarë. Shumë operacione të kësaj organizate janë në Indi.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së e ka vendosur emrin e Ibrahimit si një terrorist, si pjesë e programit të tij ndërkombëtar të sanksioneve, duke ndaluar në mënyrë efektive subjektet financiare amerikane për të punuar me të dhe për të marrë prona që besohet të jenë nën kontrollin e tij.

Gjithmonë sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sindikata e Ibrahimit përdorte të njëjtat rrugë trafikimi nga Azia Jugore, Afrika dhe Lindja e Mesme që u përdor nga organizata terroriste Al Kaeda dhe, sipas disa informacioneve, ato ishin të përbashkëta.

Raporti gjithashtu thekson se sindikata e tij është e përfshirë në dërgesat e mëdha të narkotikëve në Britaninë e Madhe dhe Evropën Perëndimore.

Madje, Ibrahimi besohet të ketë pasur kontakte me udhëheqësin e Al Kaedës, Osama bin Laden, dhe në fund të viteve nëntëdhjetë, Ibrahimi udhëtoi për në Afganistan nën mbrojtjen e talebanëve. Sindikata ka kërkuar vazhdimisht të destabilizojë qeverinë indiane përmes trazirave, terrorizmit dhe mosbindjes civile.

Ai dyshohet gjithashtu se ka lidhje me organizata të tjera terroriste dhe në vitin 2002 ai ishte i lidhur me financimin e sulmeve në Gujarat në Indi dhe Lashkar-e-Taiba, një nga organizatat militante islamike më të mëdha dhe më aktive në Azinë Jugore.

Në vitin 2006, qeveria indiane i dorëzoi listën Pakistanit të 38 kriminelëve më të kërkuar, përfshirë Ibrahimin. Në fund të nëntorit të të njëjtit vit, dhjetë anëtarë të grupit që i përkiste Ibrahimi u arrestuan në Emiratet e Bashkuara Arabe, prej nga u deportuan.

Sulmet me bomba

Besohet se Ibrahimi organizoi bombardime në Bombei në mars të vitit 1993. Sulmet e koordinuara, të kryera si hakmarrje për trazirat e mëparshme që vranë shumë njerëz, ishin më shkatërrueset në historinë e Indisë dhe shpërthimi i parë i tillë në botë. Në një sulm njëditor, 257 njerëz u vranë dhe 713 u plagosën.

India më pas njoftoi se ai gjithashtu siguroi logjistikën për sulmet ndaj Mumbai në nëntor 2008. Atëherë kishte ardhur deri në një seri prej 12 sulmeve të koordinuara dhe të shtënave që zgjatën katër ditë. Sulmet, të cilat nxitën një dënim të gjerë global, filluan të mërkurën, 26 nëntor dhe zgjatën deri të shtunën, 29 nëntor. Të paktën 174 persona u vranë dhe më shumë se 300 u plagosën.

Ku fshihet ai?

Sipas pretendimeve ndërkombëtare, Ibrahimi ka jetuar në Pakistan dhe pastaj në Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa autoritetet indiane besojnë se ai është duke u fshehur në kufirin midis Pakistanit dhe Afganistanit.

Më 22 gusht 2015, mediat indiane raportojnë se Dawood është në Karaçi të Pakistanit. Ata dyshohet se biseduan me një grua që pretendonte të ishte gruaja e tij dhe se ai ishte “duke fjetur”, ndërsa në një bisedë të dytë ajo tha “ajo nuk njeh asnjeri me këtë emër”.

Sipas dosjes së përgatitur nga India në gusht të vitit 2015, Ibrahimi ka nëntë rezidenca në Pakistan dhe tri pasaporta pakistaneze që shpesh përdor për udhëtime.

Siç bëhet e ditur tutje, përcjell Telegrafi, Dawood Ibrahim dhe sindikata e tij D-Kompani janë të lidhur me financimin e industrisë së filmit në Bolivi. Një numër i madh studiosh dhe filmash Bollywood u financuan nga organizata e tij në vitet 1980 dhe 1990. Ibrahimi ishte i lidhur me shumë të famshëm në atë kohë.

Madje, D-Kompani është gjithashtu e njohur për grabitje dhe kërcënime ndaj artistëve në Bolivi dhe supozohet se ka marrë pjesë në vrasjet e producentëve të Bolivud, Javed Sidik dhe Gulshan Kumar. Gjithashtu, ngritja e kësaj organizate është përshkruar edhe në disa filma. /Telegrafi/