LAJMI I FUNDIT:

“New York Times” blen lojën popullore të fjalëve “Wordle”, me një shumë që thuhet të jetë me shtatë shifra

“New York Times” blen lojën popullore të fjalëve “Wordle”, me një shumë që thuhet të jetë me shtatë shifra

New York Times ka blerë lojën popullore të fjalëve Wordle për një shumë të pazbuluar por që thuhet të jetë me shtatë shifra.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, loja e lirë dhe e thjeshtë u krijua nga inxhinieri i softuerit Josh Wardle.


Ajo u lëshua tetorin e kaluar dhe tani mburret me miliona lojtarë.

Wardle tha se suksesi i lojës kishte qenë “pak dërrmues” dhe se ai ishte “tepër i kënaqur” për të njoftuar marrëveshjen me New York Times.

Ndërsa botuesi i gazetës tha se loja fillimisht do të mbetej e lirë për t’u luajtur.

Loja sfidon lojtarët të gjejnë një fjalë me pesë shkronja në gjashtë supozime.

Një enigmë e re publikohet çdo ditë dhe lojtarët mund të postojnë sa shpejt e zgjidhën në mediat sociale – por në një mënyrë që nuk ndikon në përgjigjen për ata që ende luajnë.

Wardle njoftoi marrëveshjen në një deklaratë të postuar në Twitter, duke thënë se ai “kishte admiruar prej kohësh qasjen e NYT ndaj lojërave të tyre dhe respektin me të cilin ata trajtojnë lojtarët e tyre”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë

"Askush nga ne nuk do të ketë punë shkaku i AI", Musk tregon se cili skenar duhet të realizohet për të ndodhur

Teknologji
Dy opsione shumë të rëndësishme në dispozicion të përdoruesve të WhatsApp

Dy opsione shumë të rëndësishme në dispozicion të përdoruesve të WhatsApp

Teknologji
Kompania e urryer e video-lojërave anuloi deri në 80 lojëra

Kompania e urryer e video-lojërave anuloi deri në 80 lojëra

Lojëra
Cilat janë teoritë më të fundit konspirative të krijuara nga Inteligjenca Artificiale

Cilat janë teoritë më të fundit konspirative të krijuara nga Inteligjenca Artificiale

Teknologji
WhatsApp së shpejti pritet t'i lejojë përdoruesit të gjenerojnë fotografitë e profilit me Al

WhatsApp së shpejti pritet t'i lejojë përdoruesit të gjenerojnë fotografitë e profilit me Al

Teknologji
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale - çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale - çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

Teknologji
Kalo në kategori