LAJMI I FUNDIT:

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka dhënë një deklaratë mbrëmjen e kaluar lidhur me sulmin në Rafah, që la të vrarë të paktën 45 persona.

Sipas tij, sulmet izraelit në atë pjesë ishin “gabim tragjik”, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër në fjalimin e mbajtur sot në parlamentin izraelit, ai u zotua se do të fillojnë hetimet lidhur me këto sulme.

“Në Rafah, tashmë kemi evakuuar rreth një milion banorë dhe pavarësisht përpjekjeve tona më të mirë për të mos i dëmtuar civilët, për fat të keq kanë ndodhur gabime teknike gjatë mbrëmjes së kaluar”, shtoi Netanyahu

Ndryshe nga sulmet izraelit në Rafah kanë humbur jetën të paktën 45 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, ku sulmet ajrore izraelite kishin për cak kampin e palestinezëve të zhvendosur në jug të qytetit të Gazës, Rafah.

Pamjet nga vendi i ngjarjes shfaqin shpërthimet të fuqishme si dhe zjarr që shkatërronte gjithçka. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kalo në kategori