Kjo pije ka një efekt të dobishëm në shëndetin e zorrëve

Nëse keni probleme me tretjen dhe fryrje të shpeshta, duhet ta provoni këtë recetë. Sidomos pas përfundimit të festave dhe periudhës së konsumimit të ushqimeve të rënda, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

▪ 100 g mollë të thata,
▪ 100 g rrush të thatë,
▪ 100 g kajsi të thata,
▪ 100 g kumbulla të thata,
▪ 1 l ujë,
▪ 1 lugë mjaltë.

Përgatitja:

1. Lani frutat e thata dhe më pas lërini të qëndrojnë në ujë për disa minuta. Më pas kullojeni dhe hidhni në tigan. Hidhni një litër ujë. Zieni në zjarr të ulët derisa të vlojnë.

Reklama

2. Kur të ftohet pak, shtoni mjaltin dhe lëreni të zihen edhe për 20 minuta. Largoni nga shporeti, lëreni të ftohet dhe më pas kullojeni. Pini një gotë në ditë.

Reklama

Nëse keni probleme me fryrjen, gjëja e parë që duhet të bëni është të hiqni dorë nga ëmbëltuesit artificialë dhe suplementet proteinike. Përthithja e këtyre përbërësve është e vështirë në zorrën e hollë, për këtë arsye numri i baktereve rritet. Rezultati është rritja e gazrave.

Është e rëndësishme të kufizoni sasinë e proteinave që konsumoni – mundësisht një gram për kilogram të peshës trupore për dy javë. Por nëse jeni duke ngrënë më shumë proteina, sigurohuni që po merrni mjaft fibra për t’i balancuar ato. /Telegrafi/