LAJMI I FUNDIT:

Zëvendëspresidentja e Argjentinës dënohet me gjashtë vjet burg

Zëvendëspresidentja e Argjentinës dënohet me gjashtë vjet burg

Gjykata në Argjentinë ka dënuar zëvendëspresidenten e vendit, Cristina Fernandez de Kirchne me gjashtë vjet burgim, dhe e skualifikoi atë nga mbajtja e posteve publike, edhe pse kishte imuniteti si zyrtare publike.

Nënkryetari i fuqishme nuk do të shkojë menjëherë në burg dhe pritet të apelojë vendimin, ndaj çështja me gjasë do të zvarritet nëpër gjykata për vitet në vijim.

Fernandez de Kirchner shërbeu dy mandate si presidente midis 2007 dhe 2015 dhe ka shumë mbështetës, veçanërisht pas atentatit ndaj saj në shtator, transmeton Telegrafi.

Gjykata vendosi se ajo ishte fajtore për “qeverisje të pandershme” në çështjen e njohur si Vialidad, në të cilën manjati i ndërtimit Lázaro Báez, u dënua gjithashtu me gjashtë vjet burg.

Prokurorët pretenduan se kontratat e punëve publike iu dhanë një miku të Fernandez de Kirchner, i cili ia ktheu paratë asaj dhe burrit të saj të ndjerë, Nestor Kirchner, gjithashtu një ish-president. /Telegrafi/

Reklama