LAJMI I FUNDIT:

Nëna e Ronaldos lëshohet nga spitali pas goditjes në tru: Jam e lumtur që jam gjallë

Nëna e Ronaldos lëshohet nga spitali pas goditjes në tru: Jam e lumtur që jam gjallë
(Foto: Instagram/doloresaveiroofficial)

Më shumë se dy javë prej se pësoi goditje në tru, Maria Dolores dos Santos Aveiro është lëshuar nga spitali dhe është kthyer në shtëpi.

Me këtë rast, nëna e Cristiano Ronaldos e ka publikuar një fotografi në rrjetet sociale duke u shprehur e lumtur që është gjallë.

“Jam e lumtur që më është dhënë mundësia të jetoj dhe ta dua familjen time dhe t’i kem ata pranë meje”, ka shkruar 65-vjeçarja në përshkrim.

View this post on Instagram

Vocês pensavam que eu não voltava 😂, Voltei devagar ,suavemente ,na calma e com paz no coração , e com um pensamento em tom de recado , para quê julgar a cor da pele a roupa que se veste o sapato ou o aspecto de cada um, somos nada diante da vida somos Simples pedestres neste mundo , a vida é uma lição e só precisamos dar o valor e ser gratos por tudo !!!e ter fé em Deus que tudo vai dar certo !!! E eu sou uma abençoada por ter oportunidade de viver de amar a minha família e tê-los perto de mim … Obrigada a todos desse lado pelo apoio e pelo carinho , foram dias duros mas de lutas e vitórias ,já estou na minha casinha rodeada de amor da minha família que é a minha fortaleza e energias boas ,estarei por aqui como gosto mas sempre a cuidar de mim em primeiro lugar …e tenham fé , tudo vai dar certo !!Fiquem em casa !! Bjnhos a todos❤️

A post shared by Maria Dolores (@doloresaveiroofficial) on Mar 21, 2020 at 4:47am PDT

“Faleminderit të gjithëve për mbështetjen dhe dashurinë. Kanë qenë ditë të vështira, por të luftës dhe fitores. Tash jam në shtëpi, e rrethuar nga dashuria e familjes sime, energjia ime pozitive”, ka shtuar ajo.

Dolores kishte pësuar goditje trunore si pasojë e iskemisë (mosfurnizimit të mjaftueshëm me gjak nga ndonjë arterie trunore), të shkaktuar nga ndonjë tromb (bllokim i qarkullimit të gjakut përmes mpiksjes brenda arteries).

Reklama

Goditja në tru (insulti cerebral) është një urgjencë mjekësore. Goditja në tru ndodh kur ndalon qarkullimi i gjakut në tru. Brenda pak minutash, qelizat trunore nisin të vdesin. Janë dy lloje goditjesh në tru.

Më e shpeshta quhet iskemia trunore kur ndodh bllokimi i një ene të gjakut për shkak të mbylljes nga ndonjë tromb dhe kështu pamundësohet qarkullimi i gjakut në tru.

Ndërsa lloji tjetër quhet goditja hemorragjike që shkaktohet kur një enë e gjakut dëmtohet dhe gjaku rrjedh brenda trurit.

‘Mini-goditjet në tru’ ose sulmet kalimtare iskemike (TIA) ndodhin kur furnizimi me gjak në tru është i ndërprerë përkohësisht.


Menjëherë pas shtrirjes në spital, nëna e CR7 iu nënshtrua trombektomisë mekanike (heqjes së trombit nga arteria përmes kateterit) dhe qëndroi e hospitalizuar më shumë se dy javë për t’u shëruar. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Magazina

Më shumë
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Efi Dhedhes: Në këtë periudhë të gjithë po mundohen të përfitojnë nga Luizi

Efi Dhedhes: Në këtë periudhë të gjithë po mundohen të përfitojnë nga Luizi

Magazina
Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Magazina
Nita Latifi tallet me Olta Gixharin: Të erdhi dron, Olta je fituese

Nita Latifi tallet me Olta Gixharin: Të erdhi dron, Olta je fituese

Magazina
Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Imran Amiti
Doli finaliste në Big Brother VIP Kosova, Xhuli iu rikthehet angazhimeve në Londër

Doli finaliste në Big Brother VIP Kosova, Xhuli iu rikthehet angazhimeve në Londër

Magazina
Kalo në kategori