LAJMI I FUNDIT:

Në stacionin e vjetër të zjarrfikësve të Ohio-s gjendet ‘kapsula kohore’ nga viti 1905

Në stacionin e vjetër të zjarrfikësve të Ohio-s gjendet ‘kapsula kohore’ nga viti 1905

Një “kapsulë kohore” 118 vjet e vjetër është gjetur në një stacion të vjetër të zjarrfikësve në Ohio teksa kishin filluar që ta rrënonin atë.

Reklama

Aty u gjetën disa distinktivë të zjarrfikësve dhe një letër në të cilën shkruheshin emrat e pjesëtarëve të ekipit.

Departamenti i Zjarrfikësve Marion tha se zjarrfikësit duke hequr gurin e themelit nga stacioni i vjetër përpara prishjes së tij zbuluan një kuti bakri, raporton UPI, përcjell Telegrafi.

Departamenti hapi “kapsulën e kohës” dhe zbuloi gjësende të ndryshme duke përfshirë distinktivët e zjarrit Marion të fillimit të shekullit, një listë për kompaninë e zjarrfikësve dhe lidershipin e qytetit nga viti 1905.

Aty gjithashtu u gjet edhe një gazetë Marion Daily News nga i njëjti vit dhe një libër nga Marion Steam Shovel Company.

“Çfarë gjetje e mahnitshme”, tha departamenti në një postim në Facebook.

“Këto sende do të mbahen në Shoqërinë Historike të Qarkut Marion deri sa të përfundojë ndërtimi Stacionit 1 dhe më pas do të vendosen në një vitrinë”, vazhdoi shkrimi në postim. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Interesante
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Interesante
Kalo në kategori