LAJMI I FUNDIT:

Në Serbi vetëm 11 për qind të gatshëm të luftojnë në Kosovë, 65 për qind kundërshtojnë çdo konflikt me shqiptarët

Në Serbi vetëm 11 për qind të gatshëm të luftojnë në Kosovë, 65 për qind kundërshtojnë çdo konflikt me shqiptarët

Sociologu serb Sreçko Mihailoviq gjatë prezantimit të anketës së opinionit publik të Demostatit, ka treguar se rezultatet e hulumtimit tregojnë se 47 për qind e të anketuarve në Serbi, jetojnë njësoj si dhjetë më parë.

Reklama

Hulumtimi është kryer “ballë për ballë”, me 1,600 të anketuar, nga 24 prilli deri më 4 maj, transmeton Telegrafi.

Rezultatet tregojnë se 41 për qind thanë se u mungon shumë një jetë e denjë, ndërsa 48 për qind të anketuarve janë deklaruar edhe lidhur me aktivitetet e presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe qeverisë së Serbisë.

Pra 48 për qind e të anketuarve i cilësuan si rezultate të dobëta në standardin e qytetarëve, në veçanti e cilësojnë si shumë të dobët gjendjen në fushën e shëndetësisë, ekonomisë dhe arsimit.

Sipas Mihailoviqit, 11 për qind të anketuarve do të luftonin për Kosovën, ndërsa 65 për qind kundërshtojnë çdo konflikt me shqiptarët dhe bashkësinë ndërkombëtare. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Të shtëna armësh në Novi Pazar të Serbisë, dy të plagosur – detajet dhe pamjet nga vendi i ngjarjes

Të shtëna armësh në Novi Pazar të Serbisë, dy të plagosur – detajet dhe pamjet nga vendi i ngjarjes

Serbia
Vdes shefi i Cosa Nostra, Matteo Messina Denaro - ‘kumbari i fundit’ i mafies siciliane

Vdes shefi i Cosa Nostra, Matteo Messina Denaro - ‘kumbari i fundit’ i mafies siciliane

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ishte një “javë produktive” për Ukrainën - thotë Zelensky

Ishte një “javë produktive” për Ukrainën - thotë Zelensky

Botë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Putini në Finlandë në fillim të viteve 1990 – mediumi finlandez sjell disa pamje që thuhet se janë publikuar për herë të parë

Putini në Finlandë në fillim të viteve 1990 – mediumi finlandez sjell disa pamje që thuhet se janë publikuar për herë të parë

Evropa
Kalo në kategori