Kancelarja gjermane Angela Merkel ishte zyrtarisht dje në Beograd, ku kishte në një darkë pune me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe bashkëpunëtorët e tij.

Dhe duke mbuluar ngjarjen, mediat serbe kanë shkuar kaq larg në detajet e vizitës së saj saqë ata gjithashtu hetuan se çfarë kishte në meny gjatë darkës, shkruan klix.ba, përcjell Telegrafi.

Restoranti që përgatiste ushqimin citohet të ketë thënë për mediat serbe se ata ishin shumë nervozë dhe se ata shërbenin vetëm ushqim tradicional që çdo mikpritës në Serbi do të vizitonte “shtëpinë e tyre”.

Restoranti thotë se nuk ka pasur kërkesa të veçanta nga Gjermania, dhe se ushqimi që ofrohet është nga veriu në jug të Serbisë, duke shtuar se djathëra, salcice, proshuta dhe lakra turshi, janë vetëm disa nga specialitetet në menu.

Ndryshe, pas vizitës në Serbi, kancelarja Merkel ka arritur në Aeroportin e Rinasit në Tiranë.

Atje, Merkel do të zhvillojë një vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit.

Ajo do të mbledhë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal.

Gjithashtu janë planifikuar bisedime kokë më kokë me kryeministrin Albin Kurti, ata të Bosnjës e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut. /Telegrafi/