LAJMI I FUNDIT:

Në një video virale, një kamerier shpjegon se cilin rregull nuk duhet ta thyejnë kurrë mysafirët

Në një video virale, një kamerier shpjegon se cilin rregull nuk duhet ta thyejnë kurrë mysafirët

TikTokeri Joshua (@driftersjoint), i cili punon si kamarier në një kafiteri, ka shpjeguar në rrjetin social se ekziston një “rregull i artë” që të ftuarit duhet të ndjekin gjithmonë.

“Mos i prekni dekorimet në kokteje”, ka theksuar ai, duke iu referuar frutave dhe dekorimeve tjera që servohen me kokteje, kurse njerëzit shpesh i marrin nga banaku pa pyetur fare – duke menduar se janë pa pagesë, transmeton Telegrafi.


“Ato i prekë vetëm kamarieri dhe i vendosë në koktejet që ua servon mysafirëve. Kur mysafirët të pranojnë koktejet, me dekorimet mund të bëjnë çfarë të duan”, shtoi ai.

Më pas u kthye në situatën e pakëndshme kur një zonjë filloi të prekte dekorimet që kishte përgatitur për koktejet.

“Ajo i mori dekorimet që përdora për kokteje. Më pyeti se çfarë ishin dhe unë ia shpjegova. Ajo kërkoi falje për gabimin e saj, por më pas e vendosi erëzën përsëri në tenxheren që e mbajta. Mu desh t’i hidhja në mbeturina sepse nuk munda më t’i përdorja”, tha ai.

Videoja e tij ka marrë 2.7 milionë shikime dhe një numër të madh të komenteve. Aty janë deklaruar edhe kolegët e Joshua që këshilluan që dekorimet të mbahen larg duarve të personave jo kompetent. /Telegrafi/

@driftersjoint Bar Rule No. 1 Dont touch the garnishes #bar #bartending #bartender #cocktails ♬ original sound – Joshua