LAJMI I FUNDIT:

Ndryshimi i motit në Evropë shkaktoi vështirësi dhe ndërprerje të udhëtimeve – dhe jo vetëm kaq

Ndryshimi i motit në Evropë shkaktoi vështirësi dhe ndërprerje të udhëtimeve – dhe jo vetëm kaq

Disa pjesë të Evropës janë mbuluar me borën – në disa raste për herë të parë këtë vit – ndërkohë që kjo ka shkaktuar vështirësi dhe ndërprerje të udhëtimeve.

Mbretëria e Bashkuar

Një shtresë bore ka mbuluar Londrën dhe pjesë të Mbretërisë së Bashkuar duke shkaktuar ndërprerje të mëdha të udhëtimit në rrugë dhe në aeroporte – me më shumë se 300 anulime fluturimesh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, temperaturat kanë rënë në minus dhjetë gradë Celsius në disa zona ditët e fundit.

Ka “alarme të verdha” për borë, mjegull dhe ngrica në disa zona duke përfshirë juglindjen dhe jugperëndimin e Anglisë dhe veriun e Skocisë.

Polonia

Bora ka rënë edhe në Poloni duke shkaktuar vonesa dhe ndërprerje në transportin publik.

Meteorologët thonë se vendi do të jetë “i mbërthyer” me kushtet e ngrirjes pasi temperaturat do të zbresin në minus 10 deri në 15 gradë Celsius, duke arritur ndoshta në minus 20.

Estonia

Periudha e ftohtë në Estoni bëri që të hënën pasdite kishte më shumë se dhjetë mijë shtëpi pa energji elektrike.

Fluturimet u anuluan, trenat u vonuan dhe tragetet u ndërprenë nga erërat e forta.

Bosnje-Hercegovina dhe Kroacia

Ndërkohë në zonën veriperëndimore të Bosnje-Hercegovinës dhe gjithashtu në Kroaci reshjet e dendura të shiut gjatë fundjavës shkaktuan vërshimin e lumenjve, të cilët përmbytën dhjetëra shtëpi.

Një trup u zbulua në Bosnje Hercegovinë pasi një rrëshqitje dheu “groposi” një pjesë të një rruge. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori