LAJMI I FUNDIT:

A ndihmon kafja që të këndelleni?

A ndihmon kafja që të këndelleni?

Kur zgjohen mahmur, shumica e njerëzve provojnë që të këndellen me një filxhan kafe. Po ju tregojmë se a ka efekt kjo.

Reklama

Na vjen keq, mirëpo shkencëtarët kanë zbuluar që pijet me kafeinë fare nuk ndihmojnë në zbutjen e mahmurllëkut, transmeton Telegrafi.

Profesori Toni Mos, nga Londra, ka zbuluar që niveli i alkoolit në gjak nuk ulet pas pirjes së një filxhani kafe.

Kafja, d.m.th. kafeina, mund të ndihmojë që të ndiheni më të kthjellët, mirëpo në koordinim syri-dora dhe aftësitë e tjera motorike, ende do të ndikojë alkooli të cilin e keni në gjak.

“Nga disa hulumtime të tjera dimë që kafja është “kundërhelm” për alkoolin. Me pirjen e kafes e cila është stimulans, personi do të ndihet më pak i lodhur, si edhe do të ulet niveli i alkoolit në gjak. Mirëpo, e vetmja gjë që mund t’ju këndellë është të prisni të kalojë veprimi i alkoolit”, thotë ai.

Ai gjithashtu ka theksuar që nuk ekziston asgjë që mund të pini në mënyrë që më shpejt të kthjelleni.

“Shumica e njerëzve që mendojnë që konsumimi i ujit mund të ndihmojë, mirëpo, po e them edhe njëherë, asgjë nuk mund të ndihmojë që të shpejtohet procesi me të cilin mëlçia liron alkoolin në gjak”.

Ai thekson që janë të nevojshme dy deri në tri orë që sistemi të pastrohet nga një gotë birrë, por gjysmë shishe verë në organizëm qëndron deri në pesë orë, thekson ai. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Shëndetësi Lajme
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Kalo në kategori