LAJMI I FUNDIT:

Ndiheni të pavullnetshëm, depresivë dhe të pamotivuar? Shkaktari do të mundë t’ju befasojë

Ndiheni të pavullnetshëm, depresivë dhe të pamotivuar? Shkaktari do të mundë t’ju befasojë

Në humorin tonë ndikojnë shumë faktorë

Studimi më i ri i bërë në universitetin Emory humorit asaj liste të gjatë i ka shtuar edhe një – inflamacionin, transmeton Telegrafi.


Në të vërtetë, është treguar që dopamina në tru (“motor” i cili lëviz motivacionin tonë) ndikohet nga inflamacioni. Konkretisht – nga inflamacioni kronik, por i butë.

“Kur trupi ynë lufton me infeksionin apo është i orientuar në shërimin e plagës, me grurin komandon mekanizmi i cili “kalibron” motivacionin, përkatësisht e zvogëlon atë në mënyrë që të mos shpenzojmë energji të tepërt në gjërat e bëra të cilat nuk janë të rëndësishme për shërim”, shpjegon profesor Michael Treadway nga Universiteti i sipërpërmendur, i cili studion lidhjen midis motivacionit dhe sëmundjeve mendore.

“Kemi dëshmi të fuqishme të cilat tregojnë që imuniteti ynë saboton tajitjen edopaminës në mënyrë që t’i ndihmojë trurit të bëjë rikalibrimin”, thotë ai.

Thënë laikisht, nëse në trup keni inflamacion, niveli i dopaminës do të jetë më i ulët dhe do të ndiheni emocionalisht keq dhe të pamotivuar. Për shembull, nuk do të keni vullnet për ushtrime apo për të shkuar në punë.

Inflamacioni ndonjëherë është i vështirë të detektohet. “Nëse keni simptoma të dhembjes së kokës, krupë, ënjtje, puçrra, lodhje, shtim të peshës trupore, alergji, astmë apo humor të çuditshëm, lehtë mund të jetë që në trup ju ndodh procesi inflamator, shton prof.Michael Treadway.

“Nëse teoria jonë është e saktë, do të mundë të kemi ndikim të madh në shërimin e depresionit dhe të çrregullimeve të tjera psikike me të cilat shkaktari do të mund të jetë inflamacioni”, thotë bashkautori i studimit, prof. Andrew Myller. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Kjo është arsyeja se përse në mëngjes zgjoheni me penis të erektuar

Kjo është arsyeja se përse në mëngjes zgjoheni me penis të erektuar

Shëndetësi
Kalo në kategori