LAJMI I FUNDIT:

Ndieni aroma të pakëndshme në shtëpi? Këto janë vendet që duhet t’i kontrolloni

Ndieni aroma të pakëndshme në shtëpi? Këto janë vendet që duhet t’i kontrolloni
(Foto: Pexels)

Edhe pse çdo ditë ruani pastërtinë në shtëpinë tuaj dhe përpiqeni t’i jepni aromë të këndshme me ndihmën e mjeteve të ndryshme për të freskuar hapësirën, shpesh ndodh që të shfaqen aroma të pakëndshme, shkakun e të cilave nuk mund ta gjeni.

Reklama

Megjithatë, nëse nuk arrini të kuptoni se nga vijnë erërat e këqija, fajtorin mund ta gjeni aty ku nuk e prisni. Kontrollojini këto vende:

Koshi i mbeturinave

Edhe pse ky është vendi i parë që do të kontrolloni, sepse është vendi ku ne hedhim të gjitha llojet e plehrave, ato mund të nuhasin edhe kur nuk ka mbeturina në të. Kjo ndodh sepse pijet e derdhura ose mbetje të vogla ushqimore ndonjëherë mund të mbeten brenda dhe rreth kovës, të cilat, nëse nuk pastrohen menjëherë, mund të shkaktojnë erëra të pakëndshme. Do të ishte mirë nëse pastroni çdo ditë koshin e plehrave në të cilin hidhni ushqimet dhe pijet e mbetura.

Si të mbroheni nga aromat e këqija në një udhëtim të gjatë
Lexo po ashtu Si të mbroheni nga aromat e këqija në një udhëtim të gjatë

Rrobat e lagura

Shporta e ndotur e rrobave nuk duhet të mbahet në banjë, por nëse është e mundur në një dhomë tjetër. Arsyeja është se rrobat në banjë do të ekspozohen ndaj avullit të dushit dhe kjo lagështi do të shkaktojë zhvillimin e baktereve, të cilat së bashku me rrobat e pista do të përhapin edhe më shumë aromat e pakëndshme.

(Foto: Pexels)

Rrobalarësja

Pajisjet që kanë kontakt të vazhdueshëm me ujin janë për fat të keq një vend ideal për shumimin e baktereve. Pra, në një makinë larëse, jo vetëm që rritet lagështia brenda kazanit, por mund të shfaqet edhe në sirtarin për detergjentin dhe zbutësin e rrobave. Prandaj, sa herë që nxirrni rroba të pastra nga makina, lërini derën dhe sirtarin hapur për disa orë në mënyrë që lagështia të avullojë.

Si ta largoni aromën e keqe të këmbëve
Lexo po ashtu Si ta largoni aromën e keqe të këmbëve

Pjatalarësja

Ashtu si në rrobalarëse, ky është një vend ku bakteret do të shumohen, veçanërisht nëse në të ka mbetje ushqimore, të cilat keni harruar t’i lani më parë. Disa pjesë të makinës mund të hiqen dhe lahen me sapun enësh dhe ujë të ngrohtë.

Dyshekët, jastëkët dhe çarçafët

Njerëzit përdorin shumë shpesh të njëjtët dyshekë, jastëkë dhe çarçafë, në të cilët bakteret e ndryshme mund të grumbullohen me kalimin e viteve dhe kështu, në kombinim me djersën, mund të shkaktojnë erëra të pakëndshme. Nëse keni dyshekë dhe jastëkë më të rinj, sigurohuni që të pastrohen mirë dhe lani çarçafët një herë në javë. /Telegrafi/

Si ta eliminoni erën e keqe të tymit të duhanit
Lexo po ashtu Si ta eliminoni erën e keqe të tymit të duhanit

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

Stil
Nëse shikon zjarr në ëndërr, është mirë ta marrësh seriozisht

Nëse shikon zjarr në ëndërr, është mirë ta marrësh seriozisht

Lifestyle
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Kalo në kategori