Napoli shënon fitore të ‘çmendur’ me rikthim ndaj Milanit

Napoli - Milan (Getty Images)

Napoli ka arritur të fitojë me rikthim ndaj Milanit në ndeshjen e javës së dytë të Serie A, pasi nga 0-2 në fund triumfuan me rezultat 3-2.

Skuadra e Carlo Ancelottit ka arritur të marrë fitore të madhe ndaj ekipit të Gennaro Gattusos.

Ancelotti u tregua më i fortë se Gattuso (Getty Images)

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me raste të shumta dhe posedim të Napolit dhe me golin e shënuar nga ana e Milanit.

Goli i vetëm në këtë pjesë u shënua në minutën e 15-të me anë të Giacomo Bonaventuras, i cili shënoi një gol të bukur për 0-1 pas asistimit të Fabio Borinit.

Bonaventura shënoi golin e parë të ndeshjes (Getty Images)

Në pjesën e dytë, u zhvillua një ndeshje e çmendur ku u shënuan edhe katër gola tjerë, me Napolin që arriti të kthehet nga loja e ‘humbur’.

Rossonerët pas katër minutash lojë gjetën edhe golin e dytë në ndeshje duke dyfishuar me anë të Davide Calbrias.

Festa tek goli i Calabrias (Getty Images)

Megjithatë, Napoli u kthye shpejt në lojë me dy gola të bukur të mesfushorit polak, Piotr Zielinski, i shënoi në minutat 54-të për 1-2 dhe 68-të për 2-2.

Zielinski shënoi dy gola të bukur (Getty Images)

Pas këtij goli, vendasit morën zemër dhe shtuan sulmet e tyre teksa gjetën edhe golin e tretë të ndeshjes.

Ishte belgu i inkuadruar në pjesën e dytë, Dries Mertens, i cili shënoi në minutën e 80-të për 3-2 dhe me këtë gol siguroi fitoren e Napolit.

Në ndeshjen e radhës, Napoli udhëton te Sampdoria, ndërsa Milani e pret në shtëpi Romën. /Telegrafi/

Real Madrid, kampion i La Ligas për herë të 36-të në historinë e klubit

“Nëse jemi këtu, është për shkak të tij”, Ancelotti i jep merita top yllit të ekipit për suksesin e Real Madridit

Katër gjërat pozitive në fitoren e Real Madridit: Guler shet bileta, Bellingham ‘Pichichi’, kthehet Cortuois dhe Modric me 'kontratë' të re

Titulli i fituar i La Ligës shënon një rekord historik për presidentin Florentino Perez

Girona ‘likuidon’ Barcelonën, shkruan historinë për vete dhe ‘asiston’ Real Madridin

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin