LAJMI I FUNDIT:

Nagavci ndan mirënjohje për atomisten Era Syla, fituese e medaljes së argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza

Nagavci ndan mirënjohje për atomisten Era Syla, fituese e medaljes së argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknolgjisë dhe Inovacionit (MAShTI), Arbërie Nagavci, ka ndarë mirënjohje për Era Sylën,e cila ka fituar medaljen e argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për vajza 2021.

Reklama

Ministrja tha se është shumë e lumtur që një vajzë e re si Era arrin suksese të tilla, duke shtuar se e mirënjohja për këtë nxënëse, është mundësi e mirë që të motivojmë të gjitha vajzat dhe djemtë se me angazhim dhe punë arrihen sukseset.

“Ministrja Nagavci theksoi se edhe në programin qeverisës është paraparë mbështetja për të gjitha nivelet dhe se fokusi do të jetë në identifikimin e talentëve të rinj”, thuhet në njoftimin e bërë nga MASHTI.

Tutje, në njoftim thuhet se “nxënësja Era Syla, e falënderoi ministren Nagavci për mirënjohjen dhe tha se shpreson që pas studimeve në ShBA të kthehet në Kosovë e t’i inspirojë të rinjtë që të ndjekin rrugën e saj”.

“Ajo po ashtu, ka falënderuar Shoqatën e Matematikanëve dhe Institutin Atomi për përkrahjen e fëmijëve me aftësi të jashtëzakonshme”,  vijon njoftimi.

Ndryshe, në prill të këtij viti është mbajtur Olimpiada e 10-të Evropiane e Matematikës për vajza-EGMO 2021, në të cilën ekipi i Kosovës, përkatësisht nxënësja nga Kosova, Era Syla fitoi një medalje të argjendtë.

Kjo është medalja e parë e argjendtë e Kosovës në një olimpiadë të tillë prestigjioze ndërkombëtare.

Era Syla është atomiste e identifikuar nga Instituti Atomi, e cila edhe vitin e kaluar ka fituar Medalje të Bronztë në EGMO 2020.

Era tashmë është pranuar për të studiuar matematikë në njërin ndër universitetet më të mira të botës, në Massachusetts Institute of Technology (MIT) në SHBA. /Telegrafi/