LAJMI I FUNDIT:

Nadal qëndron numër një në botë pas fitores në finale ndaj Kei Nishikori

Nadal qëndron numër një në botë pas fitores në finale ndaj Kei Nishikori
Rafael Nadal gjatë ditës së tetë në ATP Masters Series Monte Carlo Rolex Masters në Monte-Carlo (Foto: Getty Images)
Reklama

Dukej diçka e pamundur, por Rafael Nadal ia doli të fitojë titullin e tij të 11-të në turneun Masters të Montekarlos, duke u konfirmuar si mbreti i fushave me dhe në tenis.

Në finalen e së dielës, numri një i botës mposhti me lehtësi Kei Nishikorin dhe tani do të kërkojë që të fitojë për të 11-n herë edhe dy turne të tjerë: atë të Barcelonës dhe Roland Garros, për t’u bërë përfundimisht një legjendë e këtij sporti.


Nadal e ka fituar turneun Masters të Montekarlos nga 2005-2012 dhe në periudhën 2016-2018. Vetëm katër herë nuk ka mundur spanjolli të largohet nga Principata me trofe.

Rafael Nadal i buzëqeshur pasi fitoi ndaj Kei Nishikori (Foto: Getty Images)

Në vitin 2003 u eliminua në 1/8 e finaleve nga Guillermo Coria, në 2013 humbi në finale ndaj Novak Djokovic, në 2014 u eliminua në çerekfinale nga Ferrer dhe në 2015 u mund në gjysmëfinale nga Djokovic.

Nga 11 triumfet në Principatë, pesë tituj 31-vjeçari i ka fituar pa humbur as edhe një set.

Statistikat e Nadalit në fushat me dhe’ janë të frikshme: tenisti nga Majorka ka fituar 36 sete në këtë sipërfaqe. Nga 76 titujt e fituar në karrierën e tij, 54 i ka siguruar pikërisht në fushat me dhe’.

“Kush jeni ju?”, momenti kur roja e qendrës stërvitore ia ndaloi hyrjen Nadalit sepse nuk e njihte (Video)
Lexo po ashtu “Kush jeni ju?”, momenti kur roja e qendrës stërvitore ia ndaloi hyrjen Nadalit sepse nuk e njihte (Video)

Për më tepër, në këtë lloj fushe Nadal ka një bilanc prek 396 ndeshjesh të fituara dhe 35 të humbura, që do të thotë 91.9% e ndeshjeve të fituara, duke e lënë pas Bjorn Borgun, i cili ka bilanc me 251 fitore e 41 humbje, ose 86% e ndeshjeve të fituara.

Për vitin 2018, Nadal ka luajtur 12 ndeshje, nga të cilat ka humbur vetëm një, atë ndaj Cilic në çerekfinalen e Australian Open.

Rafael Nadal duke festuar fitoren ndaj japonezit, Kei Nishikori (Foto: Getty Images)

Rafael Nadal e ka rimarrë tashmë vendin e parë në renditjen ATP dhe kjo do të jetë java e 171 e tij në këtë pozicion, duke kaluar John McEnroe, i cili ka mbetur në kuotën e 170 javëve si numri një i botës.

Diferenca me Federer të vendit të dytë është vetëm 100 pikë dhe nëse Nadal nuk do të fitojë në Barcelonë, ku fitoi vitin e kaluar, atëherë do t’ia lërë zviceranit vendin e parë. /TCh/

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

La Liga
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Liga e Kampionëve
Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Premier League
Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Përfaqësueset
“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

Tenis
Kalo në kategori