LAJMI I FUNDIT:

Mustang sedan? Pse jo

Mustang sedan? Pse jo

Pasi ka “përdhosur” emrin Mustang me crossoverin elektrik Mach-E, Ford mund të përdorë edhe një herë trashëgiminë e modelit legjendar.

Në një intervistë me Autocar, CEO Jim Farley ishte i hapur ndaj idesë së prezantimit të modeleve të tjera si pjesë e linjës së zgjeruar të Ford Mustang.

Ai përjashtoi disa automjete specifike, të tilla si një crossover i vogël dhe një SUV, por nuk përjashtoi një sedan klasik.

“Por a mund të ofrojmë stile të tjera të trupit, një Mustang me 4 dyer apo diçka tjetër? Besoj se mundemi, për sa kohë që këto modele kanë të gjithë performancën dhe qëndrimin e origjinalit”, pohoi ai.

Ndërsa fansat do të tallen me idenë e një “Mustang familjar”, e vërteta është se Ford ndoshta ka menduar për të për një kohë të gjatë.

Kjo ilustrohet më së miri nga vizatimet zyrtare të bashkangjitura këtu, të cilat janë vepër e stilistit të jashtëm të Ford-it, Christopher Stevens.

Ato u shfaqën në mes të shtatorit 2022 kur u prezantua zyrtarisht gjenerata aktuale S650.

Një skicë tërheqëse e dizajnit të versionit me 4 dyer është paraqitur së bashku me ilustrime të tjera të kupës.

Disa besojnë se Ford mund të përdorë një veturë tjetër në gamën amerikane, pasi ka “vrarë” Fiesta, Focus, Taurus dhe Fusion vitet e fundit.

Mustang është e vetmja veturë “e rregullt” e mbetur, dhe gjithçka tjetër është SUV, SUV dhe kamionçina. /Telegrafi/