LAJMI I FUNDIT:

Musmurati: Së shpejti nis ndërtimi i dy shkollave në lagjet Mati 1 dhe Sofali

Musmurati: Së shpejti nis ndërtimi i dy shkollave në lagjet Mati 1 dhe Sofali

Në Prishtinë së shpejti do të nis ndërtimi edhe i dy shkollave të reja, ndërtimi i tyre sipas planit të komunës do të bëhet në lagjen Sofali dhe Mati 1.

Reklama

Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës Besiana Musmurati.

“Shumë shpejte do të fillojë ndërtimi i shkollës Mati 1 dhe në Sofali. Do të ju ftojmë së shpejti kur e vejmë themelin”, tha shkurtimisht ajo.

Komuna e Prishtinës para disa muajsh kishte nënshkruar kontratën për ndërtimin e tri shkollave te reja dhe mirëmbajtjes së tyre në periferi të Prishtinës: Sofali, Mat dhe Prishtina e Re.

Ndërsa, ndërtimi i shkollës në Veternik ka nisur para tri javësh. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama ka thënë se kjo shkollë është shumëpritur nga të gjithë banorët e zonës Prishtina e Re.

Vendoset gurthemeli i shkollës së re në Veternik, ka kapacitet për mbi 1 mijë nxënës
Lexo po ashtu Vendoset gurthemeli i shkollës së re në Veternik, ka kapacitet për mbi 1 mijë nxënës

Ai gjithashtu ka deklaruar se shkolla do të ketë kapacitet për 1 mijë e 80 nxënës, duke ofruar shkollim nga niveli parashkollor deri te klasa e 9-të.

“Nxënësit e kësaj zone do të kenë mundësi të vijojnë mësimin afër vendbanimit të tyre, me kushte të dinjitetshme, dhe jo me klasa të stërmbushura”, kishte njoftuar Rama.

I pari i kryeqytetit kishte deklaruar se me ndërtimin e shkollave në këto tri lagje do të ketë më pak makina në qendra të Prishtinës si dhe shume familje do të lirohen nga stresi i mëngjeseve dinamike. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama: Pavarësia e Kosovës është aprovuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Rama: Pavarësia e Kosovës është aprovuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Lajme
Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Lajme
Arrestimi i serbëve për krime lufte, BE: Jemi në kontakt me autoritetet në Prishtinë

Arrestimi i serbëve për krime lufte, BE: Jemi në kontakt me autoritetet në Prishtinë

Lajme
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
Linjat e autobusëve të Trafikut Urban tashmë edhe në Google Maps, Rama jep detaje

Linjat e autobusëve të Trafikut Urban tashmë edhe në Google Maps, Rama jep detaje

Prishtina
Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Lajme
Kalo në kategori