LAJMI I FUNDIT:

Mushkolaj: Nëse institucionet e Kosovës tërhiqen nga veriu, atëherë çfarë përfituam?

Mushkolaj: Nëse institucionet e Kosovës tërhiqen nga veriu, atëherë çfarë përfituam?

Deklaratat e sotme të liderëve shtetërorë të Kosovës, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj treguan një qasje më të butë ndaj situatës së krijuar në veri.

Reklama

Ai tha se të dy liderët, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti, kanë dhënë shenja se mund të arrihet një zgjidhje që do të mund t’i ulte tensionet në veri të vendit.

Por, sipas tij nëse institucionet e Kosovës tërhiqen nga veriu, atëherë duhet të shtrohet pyetja se cfarë përfitoi Kosova nga aksioni i njësisë speciale në veri dhe tentimi për ta shtrirë rendin dhe ligjin.

“Sot krahasu me dy ditë të kalume, sot deklarimet e Kurtit dhe Osmanit, e shoh një qasje më të butë, në kuptimin e veprimeve që institucionet e Kosovës mund të marrin për shtensionimin e situatës në veri. Në Bratisllavë, Kurti dha shenja që mund të gjendet një zgjidhje, por edhe Osmani në Moldavi. Mund ta gjejmë një zgjidhje. Edhe ambasadori amerikan tha nuk mund t’i konsideroj sanksione por pasoja”.

“Ka hapa përpara për me provu me gjetë një zgjidhje, Osmani e përmendi dhe mundësinë e zgjedhjeve të reja, që përmes peticionin të kërkojnë zgjedhje të reja. Pyetje thelbësore mbetet, nëse Kosova tërhiqet nga veriu, njësitë speciale, që kryetarët të mos shkojnë në komuna. Pse ndodhi kjo, dhe çfarë përfituan institucionet e Kosovës nga veprimet në veri”, ka thënë ai.

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Kalo në kategori