LAJMI I FUNDIT:

Mosha e fëmijëve që është më stresuese për prindërit

Mosha e fëmijëve që është më stresuese për prindërit
(Foto: Pexels)

Edhe pse duket se koha menjëherë pas lindjes është më stresuese për prindërit, veçanërisht për nënat, për shkak të mungesës së gjumit dhe rraskapitjes, pakënaqësia e vërtetë vjen shumë më vonë.

Reklama

Profesorët amerikanë nga Universiteti i Shtetit të Arizonës dhe Shtetit të Oklahomas zbuluan se prindërit janë nën stresin më të madh dhe ndihen më të palumtur në vitet “dymbëdhjetë” të fëmijëve të tyre, në periudhën midis viteve të fëmijërisë dhe adoleshencës. Janë zakonisht viti i 11-të dhe i 12-të.

Nënat e fëmijëve në atë moshë vuajnë më shpesh nga depresioni, shumë më tepër se kur fëmijët e tyre janë adoleshentë.

Gjashtë shprehitë e baballarëve që rritin fëmijë me vetëbesim
Lexo po ashtu Gjashtë shprehitë e baballarëve që rritin fëmijë me vetëbesim

“Shumë nëna nuk janë të vetëdijshme se ndarja e madhe dhe më e dhimbshme e pasardhësve nga prindërit nuk ndodh kur fëmija largohet nga foleja, por kur largohet psikologjikisht prej tyre. Është një metamorfozë psikologjike si për nënën ashtu edhe për fëmijën.

Jo vetëm që disa fëmijë përjetojnë ndryshime të mëdha hormonale në atë moshë, por ata gjithashtu sillen më të tjetërsuar dhe të tjetërsuar ndaj nënave të tyre”, thotë udhëheqësja e hulumtimit, Suniyja Luthar.

Te gratë, rreth moshës 42 vjeç, niveli i hormoneve të estrogjenit dhe progesteronit fillon të bjerë, gjë që mund t’i bëjë ato të ndihen më pak të kujdesshme dhe të jenë të shkujdesura ndaj fëmijëve dhe partnerit të tyre. Por, kënaqësia me fëmijët zakonisht rritet kur fëmijët i kalojnë vitet e adoleshencës. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Katër sekretet që mund t’i mbani fshehtë nga partneri pa e shkatërruar lidhjen!

Katër sekretet që mund t’i mbani fshehtë nga partneri pa e shkatërruar lidhjen!

Në çift
Femrat të cilat kanë inde të dendura në gjoks kanë rrezik dukshëm më të madh që të sëmuren nga kanceri i gjirit

Femrat të cilat kanë inde të dendura në gjoks kanë rrezik dukshëm më të madh që të sëmuren nga kanceri i gjirit

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Java e 12-të e shtatzënisë: Fundi i tremujorit të parë po afron, është koha për të përgatitur gardërobën tuaj të lehonisë

Java e 12-të e shtatzënisë: Fundi i tremujorit të parë po afron, është koha për të përgatitur gardërobën tuaj të lehonisë

Shtatzëna
Eva Longoria tërhoqi vëmendje me ndryshimin e saj në Javën e Modës në Paris

Eva Longoria tërhoqi vëmendje me ndryshimin e saj në Javën e Modës në Paris

Flokë dhe stil
Ende nuk ka konkurrencë: Naomi është me të vërtetë mbretëresha e pasarelës

Ende nuk ka konkurrencë: Naomi është me të vërtetë mbretëresha e pasarelës

Femra
Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Moda
Kalo në kategori