Kamerat e sigurisë brenda një banke ka kapur momentin kur një person i armatosur kërcënon me vrasje arkëtaren.

Anthony Horrocks, 47-vjeç, që kishte një histori dhune dhe përdorimit të armëve, kishte për objektiv bankën NatWest në Melbourne, transmeton Telegrafi.

Gjatë 20 shtatorit të vitit të kaluar, shihet Horrocks duke u futur në një filial të bankës duke bartur me vete një qese të najlonit me ngjyrë portokalli, brenda të cilës nuk dihej se çfarë mbante.

E më 28 janar, Horrocks u dënuar nga gjykata për plaçkitje, posedim të armës dhe të lëndëve të ndryshme narkotike. Ai është dënuar me gjashtë vite burgim.

Horrocks shihet duke iu afruar arkëtares, ku më pas e afron qesen e najlonit në xham dhe i thotë arkëtares: “Më jep të gjitha paratë përndryshe do të qëllojë”.

Arkëtarja e frikësua ia jep mbi 3 mijë dollarë. E tri ditë pas incidentit, ai është kapur brenda shtëpisë së tij.

Gjatë operacionit të policisë, ai kishte tentuar të arratiset duke ia mbajtur thikën në fyt një gruaje, por policia intervenoi duke e goditur me elektroshok. /Telegrafi/