Garuesi me austriak, Markus Schairer, ka thyer qafën e tij në një rënie të tmerrshme gjatë çerekfinaleve të kërcimit me snowboard në Lojërat Olimpike Dimërore, por arriti të ngrihej dhe të përfundonte ngrohjen.

Austriaku Markus Schairer u rrëzua keq gjatë ngjarjes së të enjtes pas një rënie të keqe që e shihte atë teksa rrëzohej me pjesën e pasme të kokës.

Pamja e tregon atë të shtrirë në shpinë për pak çaste, para se ai të zgjohej në këmbë dhe disi arriti të përfundonte ngrohjen para garës çerekfinale.

Schairer, 30 vjeç, ishte në vendin e katërt në kohën e rënies së keqe.

Video e ngadalësuar e lëvizjes tregon se bordi i tij fillon të lëkundet lart në mënyrë alarmante kur ai afrohet me tokën.

Ndërsa, snowboarderët tjerë fluturojnë pas tij, Schairer rrëzohet me forcë në tokë dhe koka e tij ra fortë në terrenin e akullt.

Syzet e tij fluturuan lart dhe ai mund të shihet i shtrirë për një kohë në dysheme me sa duket në tronditje, por pas pak çastesh, ai u kthye disi në këmbë dhe pastaj përfundoi nxehtësinë.

Schairer u ekzaminua në një spital dhe komiteti olimpik austriak tha në një deklaratë se ai e theu unazat e qafës, por për fat të mirë, ai nuk pësoi çështje neurologjike.

Ai tani do të kthehet në Austri për trajtim mjekësor ‘sa më shpejt të jetë e mundur’, sipas komitetit, ndërsa u konfirmua se ai është në gjendje të qëndrueshme. /Telegrafi/