Luka Modric është zgjedhur nga Goal.com si lojtari më i mirë i vitit 2018, për sukseset me Real Madridin dhe Kroacinë.

Por asi kroat a është njëri ndër mesfushorët qendror më të mirë të të gjitha kohërave?

Goal.com ka zgjedhur një listë duke u bazuar në cilësinë e përgjithshme të lojtarit për klubin dhe vendin, trofetë e fituar, shfaqjet e mëdha në lojë, konsistencën dhe jetëgjatësinë.

Në listë janë përfshirë vetëm lojtarë të cilët në përgjithësi gjatë karrierës janë paraqitur dhe kanë shkëlqyer rregullisht në qendër të mesfushës me një apo dy bashkëlojtarë.

Mesfushorët që luanin me më shumë në mesfushë nuk janë marrë parasysh.

Prandaj, lojtarët si Michel Platini, Zinedine Zidane dhe Zico nuk u përzgjodhën nga gazetarët e Goal.com,  Carlo Garganese dhe Mark Doyle.

Në krye të listës janë emra si Xavi e Pirlo, por më i miri është Lothar Matthaus. /Telegrafi/

# 20 Graeme Souness

# 19 Jean Tigana

# 18 Roy Keane

# 17 Didi

# 16 Paul Scholes

# 15 Mario Coluna

# 14 Marco Tardelli

# 13 Gerson

# 12 Johan Neeskens

# 11 Wolfgang Overath

# 10 Luka Modric

# 9 Clarence Seedorf

# 8 Falcao

# 7 Gianni Rivera

# 6 Andres Iniesta

# 5 Luis Suarez

# 4 Frank Rijkaard

# 3 Xavi

# 2 Andrea Pirlo

# 1 Lothar Matthaus