LAJMI I FUNDIT:

Ministri gjerman i Ekonomisë: G7-ta refuzon të paguajë energjinë ruse me rubla

Ministri gjerman i Ekonomisë: G7-ta refuzon të paguajë energjinë ruse me rubla

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck ka thënë se G7-ta është pajtuar që të refuzojë kërkesën e Rusisë që të paguajë me rubla për energjinë ruse.

Habeck u tha gazetarëve të hënën se “të gjithë ministrat e grupit të shtatë vendeve më të industrializuara janë pajtuar se pranimi i kësaj kërkese do të ishte shkelje e kontratave ekzistuese”.


“Pagesa me rubla nuk është e pranueshme dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha kompanive të prekura nga kërkesa e presidentit rus, Vladimir Putin të mos e zbatojnë atë”, tha Habeck pas një takimi online me ministrat e G7-së.

Ky reagim vjen pasi Putin urdhëroi Bankën Qendrore të Rusisë, Kremlinin dhe Gazpromin që deri më 31 mars të prezantojnë propozimet për pagesën e gazit me rubla ruse nga “shtetet jomiqësore”, përfshirë të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian.

Putin i kërkon Gazpromit që pagesat e gazit nga shtetet që e blejnë ta paguajnë në rubla
Lexo po ashtu Putin i kërkon Gazpromit që pagesat e gazit nga shtetet që e blejnë ta paguajnë në rubla

Kremlini po ashtu është shprehur se Rusia po punon për metodat e pagesave për eksporteve të saj të gazit dhe do të ndërmarrë vendime karshi vendimit të evropianëve që po refuzojnë të bëjnë pagesa me monedhën kombëtare ruse.

“Ne nuk do t’i furnizojmë falas me gaz, kjo është e qartë”, pati reaguar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ditë më parë, Putin pati thënë se Rusia do të zbatonte ndryshime dhe do të ndalonte së pranuari pagesa në valutat që “janë kompromentuar”. Ndërkaq, më 25 mars, gjatë një takimi të liderëve të BE-së, nuk pati një qëndrim të përbashkët për këtë kërkesë të Rusisë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Botë
Parandalohet kontrabanda e cigareve në Han të  Elezit, vlera e mallit 3 mijë euro

Parandalohet kontrabanda e cigareve në Han të Elezit, vlera e mallit 3 mijë euro

Ekonomi
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Më 18 prill ankandi i pestë i letrave me vlerë për vitin 2024, në shumën prej 20 milionë euro

Më 18 prill ankandi i pestë i letrave me vlerë për vitin 2024, në shumën prej 20 milionë euro

Ekonomi
Kalo në kategori