LAJMI I FUNDIT:

Ministrat arab e cilësojnë të paligjshëm vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Ministrat arab e cilësojnë të paligjshëm vendimin e Trumpit për Jerusalemin
Arab Foreign Ministers meet at the Arab League headquarters in Cairo, Egypt, Sunday, Nov. 19, 2017. The foreign ministers of four Arab nations are meeting in Cairo to discuss a draft Saudi declaration on countering Iranian influence in Arab affairs. (AP Photo/Nariman El-Mofty)

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit.

Reklama

Në një deklaratë të lëshuar sot, ministrat arab e kanë cilësuar vendimin, “të paligjshëm” dhe u kanë bërë thirrje liderëve të vendeve të tyre, që me urgjencë të mbajnë një takim për të diskutuar për çështjen e Jerusalemit.

Ata kanë propozuar që mbledhja të mbahet në Jordani.

Trump ka njoftuar më 6 dhjetor se Shtetet e Bashkuara e njohin zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ka premtuar se Ambasadën Amerikane do ta bart nga Tel Avivi në Jerusalem.

Trump ka thënë se vendimi vetëm e ka reflektuar realitetin dhe se kjo gjë nuk do të ndikojë në pozitën që ka SHBA-ja si ndërmjetësues në konflitin izraelito-palestinez.

Në trend Botë

Më shumë
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Evropa
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Balotazhi në Turqi, Erdogan apo Kiliçdaroglu? Kutitë e votimit janë mbyllur, pritet numërimi i tyre

Balotazhi në Turqi, Erdogan apo Kiliçdaroglu? Kutitë e votimit janë mbyllur, pritet numërimi i tyre

Turqia
Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Evropa
Kalo në kategori