Para se të merrni pronën tuaj më të çmuar në pushime, mund të dëshironi të rimendoni unazat dhe gjerdanet tuaja të preferuara.

Një studim i fundit zbuloi se 25 për qind e njerëzve humbën një pjesë të bizhuterive të tyre gjatë pushimeve ose udhëtimeve.

Ky mund të jetë një fillim shkatërrues, veçanërisht nëse ka vlerë sentimentale për ju.

Megjithatë, ka edhe mënyra për t’i mbrojtur edhe nëse i mbani me vete.

Një person dha këshillat e tij kryesore, duke përfshirë dëmin që mund të shkaktohet nga kremi i diellit, klori dhe deti.

Ai shpjegoi: “Sigurohuni që kremi i diellit të përthithet plotësisht në lëkurën tuaj përpara se të vendosni bizhuteri.  Dhe kur bëhet fjalë për notin, dihet se klori dëmton dhe zbardh metalet e çmuara, duke i bërë të dobët. Argjendi i pastër mund të fillojë të njolloset gjithashtu kur është në kontakt me klorin”.

Pse lëkura mund të bëhet e gjelbër pasi keni vënë bizhuteri të caktuara? Ka një truk për ta parandaluar atë Pse lëkura mund të bëhet e gjelbër pasi keni vënë bizhuteri të caktuara? Ka një truk për ta parandaluar atë

“Të notosh në det është gjithashtu larg idealit, pasi uji i kripur mund të gërryejë stolitë tuaja, gjë që mund të çojë në dobësim. Një nga gjërat e tjera që do të ndodhë në pushime? Hapni valixhen tuaj dhe gjeni të gjitha gjerdanet dhe byzylykët tuaj të ngatërruar”.

Fatmirësisht udhëtarët kanë ndarë këshillat e tyre kryesore se si të shmangin këtë. Disa thonë se mënyra më e mirë për të shmangur këtë është të përdorni kuti pilulash shtatë ditore për të vendosur bizhuteri, për të shmangur ngatërrimin e tyre.

Të tjerë thonë se kalimi i gjerdanëve nëpër kashtë mund t’i mbajë ato të pazgjidhura gjithashtu. /Telegrafi/