Javën që po lëmë pas për vizitë në vendin tonë ishte Ndihmës Sekretarja Amerikane për Çështjet Evropiane dhe Euro-Aziatike, Karen Donfriend e cila dha një mesazh për qytetarët e Kosovës.

Ajo tha se SHBA do të kujdeset për sigurinë në Kosovë, por dëshiron marrëveshje në dialog.

Po javën që po lëmë Kuvendi i Kosovës ka mbajtur seancë, ndërsa pas mospajtimeve pozitë – opozitë për çështjen e Komisionit hetimor për energjinë, situata eskaloi deri në sharje.

Ndërkaq, të enjten vendi u trondit nga një vrasje në Klinë.

Donfried thotë se SHBA do të kujdeset për sigurinë në Kosovë, por dëshiron marrëveshje në dialog

Reklama

“Është urgjente që Kosova dhe Serbia të riangazhohen në dialog”. Kështu ka thënë Ndihmës Sekretarja Amerikane për Çështjet Evropiane dhe Euro-Aziatike, Karen Donfried, pas takimit që pati me zyrtarë shtetëror të Kosovës.

Reklama

Donfried, në një konferencë për media theksoi se dialogu është mëse i nevojshëm që të sjellë marrëveshjen me njohje të ndërsjellë mes dy palëve.

Sipas diplomates amerikane, kjo është mënyra e vetme që t’i përgjigjen Kremlinit për tendencat për destabilizim të rajonit.

“Lufta brutale e paprovokuar e Rusisë kundër Ukrainës, është thirrje për të gjithë ne, përkundër përparimit të madh të SHBA-së, Kosovës dhe shteteve që kanë bërë, është që kurrë nuk duhet ta marrim paqen apo institucionet tona demokratike për të mirëqenë. SHBA duan që ta shohin Kosovën duke marrë vendin e vet të duhur në institucionet evropiane dhe euroatlantike”.

Reklama

Ndihmës Sekretarja Amerikane për Çështjet Evropiane dhe Euro-Aziatike, Karen Donfried gjatë vizitës në Kosovë

Donfried po ashtu ka thënë se “ju siguroj se angazhimi i Shteteve të Bashkuara dhe ai i aleatëve tanë, mbetet i fuqishëm”.

Reklama

“Dislokimi më i madh i NATO-s, KFOR, është manifestimi më i dukshëm i përkushtimit tonë të vazhdueshëm për sigurinë dhe stabilitetin e Kosovës”, ishte shprehur ajo.

Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Karen Donfried, ka përsëritur se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të ndihmuar Kosovën në rrugën drejt institucioneve evropiane dhe euro-atlantike.

Mes tjerash, zyrtarja amerikane ka thënë se dëshiron të sigurojë secilin qytetar të Kosovës, që mund të jetë i shqetësuar për situatën e sigurisë, se SHBA vazhdon të mbetet aleate e fuqishme dhe ka përmendur KFOR-in (misionin paqeruajtës të NATO-s), si manifestim i përkushtimit amerikan për sigurinë në Kosovë.

Reklama

Përveç fushës së sigurisë, ajo ka përmendur përkushtimin e SHBA-së për të ndihmuar Kosovën në fusha tjera.

Reklama

“Është e qartë për mua se resursi kryesor i Kosovës është po ashtu diçka që duhet të mbrohet, fuqia juaj e re punëtore dhe inovative. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë me ju derisa zgjeroni ekonominë tuaj, zgjeroni integrimin rajonal dhe ndërtoni një sektor të energjisë të fuqishëm dhe divers”.

Donfried lavdëroi Kosovën për strehimin e afganëve, duke thënë se me këto veprime ajo tregoi lidership në skenën ndërkombëtare.

Vrasja e 23 vjeçarit në Klinë dyshohet se erdhi pas një mosmarrëveshjeje në Itali

Reklama

Të enjten mbrëma nga të shtënat me armë zjarri në rrugën Klinë-Gjakovë, gjegjësisht në fshatin Volljakë, mbeti i vrarë një person dhe dy të tjerë të plagosur, ndërsa pesë persona janë arrestuar dhe të njëjtit janë ndaluar për 48 orë me urdhër të prokurorit të shtetit.

Reklama

Telegrafi ka mësuar se dyshimet e para për motivet e vrasjes kanë të bëjnë me një rrahje në Itali, ku pala e dëmtuar, ua ka rrahur vëllain të dyshuarve. Po ashtu Telegrafi mëson se nga pesë të arrestuarit, katër janë vëllezër dhe tjetri është axha i tyre.

Sipas njoftimit të policisë, më datë 28 prill 2022, rreth orës 20:40, Policia e Kosovës është informuar për të shtëna me armë zjarri, në parkingun e një restoranti në fshatin Volljakë, komuna e Klinës.

Reklama
Vrasja në Klinë dyshohet se erdhi pas një mosmarrëveshjeje në Itali Vrasja në Klinë dyshohet se erdhi pas një mosmarrëveshjeje në Itali

“Policia menjëherë i është përgjigjur vendit të ngjarjes, dhe është kuptuar se tre (3) persona kanë pësuar lëndime trupore nga arma e zjarrit dhe mjete të forta. Viktimat fillimisht janë dërguar në QKMF-Klinë, e më pas në emergjencën e Spitalit Rajonal në Pejë, nga ekipi  mjekësor është konstatuar vdekja e njërit nga të lënduarit”, thuhet në njoftim.

Reklama

Tutje në njoftim, thuhet se në vend ngjarje kanë dalë të gjitha njësitet kompetente të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Pejë, prokurori i shtetit, pas një pune intensive operative dhe hetimore është arritur të identifikohen dhe arrestohen pesë të dyshuar në rast: A.G. 1980, N.G. 1992, A.G. 1998, B.G 1985, B.G 1974.

Reklama

“Ah robt…”, Abelard Tahiri shau deputetët e LVV-së

Shefi i Grupit Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka sharë deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje gjatë seancës plenare të së enjtes.

Tahiri u dëgjua duke thënë “hajde hajde ma shumë ma shumë, a robt jau q***”, derisa vazhdonte t’i binte tavolinës me shishe.

Shefi i GP-së së PDK-së siç duket kishte harruar që kishte të ndezur mikrofonin.

E gjithë kjo ndodhi pasi që LVV përmendi emrin e Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt të cilët përmenden në raportin e Freedom House ku të dy këta përmenden si persona të lidhur me krimin dhe korrupsionin.

Reklama
Reklama

Ndryshe, para këtij momenti opozita bojkotoi fjalimin e ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, duke i goditur tavolinat.

Më pas, shefi i Grupit Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka kërkuar falje për sharjen në seancë.

Shefi i GP-së të PDK-së, Abelard Tahiri gjatë seancës plenare

Para deputetëve, Tahiri tha se “kushdo që mund të ndihet i ofenduar, i kërkoj falje, por edhe qytetarëve, sepse pakënaqësinë time e shprehi në rrethana të tjera, por jo duke sharë”.

“Në asnjë rrethanë nuk e kam menduar, nuk e shaj asnjë deputet të Kuvendit të Kosovës. Nëse ka qenë në afekt për shkak të situatës, por kjo nuk i është drejtuar asnjë deputeti”, deklaroi ai.

Reklama

Kërkim falja nga deputeti opozitar erdhi pasi kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i kërkoi që ta bëjë një gjë të tillë duke i thënë se “një gjuhë e tillë nuk tolerohet brenda Kuvendit”. /Telegrafi/

Reklama