LAJMI I FUNDIT:

Merkel viziton Afrikën për çështjen e migrimit ilegal

Merkel viziton Afrikën për çështjen e migrimit ilegal

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të fillojë sot një vizitë në Senegal, e para e një turneu treditor në Afrikë për çështjen e migracionit të paligjshëm.

Reklama

Merkel do të takojë presidentin senegalez, Macky Sall në Dakar dhe më pas udhëheqësit e grupeve të shoqërisë civile.

Delegacioni i Merkelit përfshin ekspertë për elektrifikimin, dixhitalizimin, infrastrukturën dhe menaxhimin e energjisë.

Udhëtimi i saj do të përfshijë gjithashtu ndalesat në Gana dhe Nigeri, të enjten dhe të premten.

Kancelarja tha se ishte e interesuar për hapjen e vendeve të punës në tri vendet që do të vizitonte, në mënyrë që të pengojë migrimin drejt Evropës. /kp/Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mbi 80 për qind të votave të numëruara – të dhënat e fundit rreth zgjedhjeve presidenciale në Turqi

Mbi 80 për qind të votave të numëruara – të dhënat e fundit rreth zgjedhjeve presidenciale në Turqi

Turqia
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Erdogan apo Kiliçdaroglu, këto janë rezultatet e para për zgjedhjet e balotazhit në Turqi

Erdogan apo Kiliçdaroglu, këto janë rezultatet e para për zgjedhjet e balotazhit në Turqi

Turqia
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Evropa
Kalo në kategori