LAJMI I FUNDIT:

Mercedes-Benz po përgatitet të bashkojë AMG, Maybach dhe G-Class në një grup të ri biznesi

Mercedes-Benz po përgatitet të bashkojë AMG, Maybach dhe G-Class në një grup të ri biznesi

Ka pasur shumë lëvizje brenda strukturës së biznesit dhe strategjisë së Mercedes-Benz gjatë vitit të kaluar.

Reklama

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, shumica e këtyre lëvizjeve janë pjesë e strategjisë së CEO të Daimler, Ola Kallenius, për t’u përqendruar në shitjet me marzhe të larta.

Por tani, Daimler, kompania mëmë e Mercedes, thuhet se është në prag për të bërë një lëvizje tjetër, dhe po ndodh këtë vit.

Sipas gazetës gjermane Automobilwoche, siç raportohet nga Automotive News, prodhuesi i automobilave po planifikon të zbulojë një grup të ri biznesi të përbërë nga AMG, Maybach dhe G-Class.

Dhe më e rëndësishmja, njoftimi do të bëhet në shtator në Auto Show të Mynihut.

Një zëdhënës i Daimler i tha Automobilwoche se lëvizja do të modernizojë kostot e marketingut brenda kompanisë dhe do të forcojë tre nën-markat, e cila konsiderohet si një shtyllë e rëndësishme në strategjinë e saj të re.

Zëdhënësi gjithashtu ka thënë se kompania është aktualisht në procesin e dizajnimit të grupit të ri të biznesit, si dhe vlerësimin e potencialit në fusha të ndryshme.

Sa i përket udhëheqjes, pritet që shefi i AMG-së, Philipp Schiemer të marrë përgjegjësinë, por kjo nuk është konfirmuar në këtë pikë. /Telegrafi/