LAJMI I FUNDIT:

Menstruacionet e hershme ndërlidhen me rrezik më të lartë të diabetit

Menstruacionet e hershme ndërlidhen me rrezik më të lartë të diabetit

Shfaqja e hershme e menstruacioneve ndërlidhet me një rrezik më të lartë të tipit 2 të diabetit, por indeksi i masës trupore (BMI) mund të ndërhyjë në këtë lidhje.

Reklama

Çdo vit në vonesë të menstruacioneve të para ndërlidhet me 6% rrezik më të ulët të shfaqjes së diabetit, transmeton Telegrafi.

Ekspertët kanë thënë se shfaqja e hershme e menstruacioneve (në moshën 14 vjeçare) ndërlidhet me sëmundjen e diabetit në vitet më të vonshme të jetës, e që me shumë gjasë nxitet edhe nga indeksi i masës trupore.

Edhe nutricioni dhe pesha gjatë fëmijërisë luajnë rol në këtë ndërlidhje.

Vlen të ceket se ky studim është publikuar në revistën “Menopause”. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
E shpallur si femra më tërheqëse në botë, Ashley Graham rrëfen se në moshën 12 vjeçare i kishin thënë të humbte peshë

E shpallur si femra më tërheqëse në botë, Ashley Graham rrëfen se në moshën 12 vjeçare i kishin thënë të humbte peshë

Femra
E fejuara 36 vjeçare e Jagger merr vëmendjen me përzgjedhjen e modës në Paris

E fejuara 36 vjeçare e Jagger merr vëmendjen me përzgjedhjen e modës në Paris

Femra
‘Duket mirë për moshën e saj’ – Anne Hathaway merr komplimente për dukjen gjatë një interviste

‘Duket mirë për moshën e saj’ – Anne Hathaway merr komplimente për dukjen gjatë një interviste

Femra
Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Femra
Edicioni joshës i femrës më tërheqëse në botë, Ashley Graham vë hiret në plan të parë

Edicioni joshës i femrës më tërheqëse në botë, Ashley Graham vë hiret në plan të parë

Femra
Kjo ngjyrë u bë një hit krejtësisht i papritur në fund të verës – u bë e famshme nga Victoria Beckham

Kjo ngjyrë u bë një hit krejtësisht i papritur në fund të verës – u bë e famshme nga Victoria Beckham

Moda
Kalo në kategori