LAJMI I FUNDIT:

Megjithatë, nuk është vetëm fjalë plakash: nëse në shtatzëni ju mundon djegësira në stomak, do të lindni beben me shumë flokë

Megjithatë, nuk është vetëm fjalë plakash: nëse në shtatzëni ju mundon djegësira në stomak, do të lindni beben me shumë flokë

Shtatzëninë, më shumë se në periudhën tjetër të jetës, e shoqërojnë thashethemet e plakave

Reklama

Ka ndonjë magji në ato që dikush ia qëllon se a do të jetë bebja e gjinisë femërore apo mashkullore dhe si do të dukej.

Ekzistojnë besime dhe hamendje të shumta, të cilat e shoqërojnë shtatzëninë, por që kanë të bëjnë me beben që do të lindë.

Shumica e tyre nuk janë të vërteta, mirëpo nuk mund të thuhet edhe për konstatimin që bebja do të lindë me shumë flokë, nëse shtatzëna ka pasur djegësirë në stomak.

Kjo tani është konstatuar edhe shkencërisht, transmeton Telegrafi.

Studimi i bërë në Universitetin Jane Hopins, me 64 shtatzëna, ka treguar lidhjen e djegësirës dhe flokëve tek bebja, ndërsa fjala është për hormonin i cili ndikon te të dyja rastet.

“Në kundërshtim me pritjet tona, ka rezultuar që ekziston lidhshmëria midis intensitetit dhe shpeshtësisë së djegësirës gjatë shtatzënisë dhe sasisë së flokëve tek i porsalinduri”, sqarojnë shkencëtarët të cilët e kanë bërë studimin.

Sqarimi qëndron tek hormoni i estrogjenit i cili tajit shumë gjatë shtatzënisë.

Ky hormon ndikon në rritjen e flokëve të bebes dhe në intensitetin e lirimit të muskujve të cilët mbyllin ezofagun, prandaj varet se a do të vuajë shtatzëna nga djegësira. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Psikoprofil
Ekspozimi i reperes amerikane me rroba banje që mori kritika për dukjen e saj

Ekspozimi i reperes amerikane me rroba banje që mori kritika për dukjen e saj

Femra
Sateni është i përsosur për mbrëmje: E veshim në shtatë mënyra të shkëlqyera

Sateni është i përsosur për mbrëmje: E veshim në shtatë mënyra të shkëlqyera

Moda
Kombinim 2 në 1: Mënyra të shkëlqyera për të stiluar kominoshet

Kombinim 2 në 1: Mënyra të shkëlqyera për të stiluar kominoshet

Keshilla Modë
Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’ia kërkoni burrit

Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’ia kërkoni burrit

Në çift
Po nëse testi i shtatzënisë rezulton pozitiv pas një aborti: Hormonet nuk janë fajtori i vetëm

Po nëse testi i shtatzënisë rezulton pozitiv pas një aborti: Hormonet nuk janë fajtori i vetëm

Shtatzëna
Kalo në kategori