Në ngjarjen eWays, Renault prezantoi vizionin Megane të ri, për të ardhmen e afërt.

Ndryshe nga veturat tjera, Megane eVision tregon qartë se Renault nuk heq dorë as nga segmenti më ekskluziv ku konkurrenca është shumë më e ashpër. Ajo që shihni është një koncept një kopje e prodhimit që do të fillojë në vitin e ardhshëm, transmeton Telegrafi.

“Me baterinë më të hollë në treg, kjo veturë e gjatë 4.21 metra, ofron hapësirën e gjerë të një automjeti të segmentit C, kjo është një kryevepër e paketimit”, tha CEO i Grupit të Renault Luca De Meo gjatë prezantimit.

Sa i përket konceptit, ai përdor një bateri me një kapacitet prej 60 kWh, e cila është e pajtueshme me ngarkuesit deri në 130 kW.

Motori elektrik jep 217 kuaj fuqi dhe 300 Nm dhe shpejtësinë nga 0 në 100 km / orë e arrin në më pak se tetë sekonda.

Sipas De Mea, rivali francez francez Volkswagen ID.3 është 95% i gatshëm për prodhim.

Megane do të bëhet edhe një herë një konkurrencë e fortë për Volkswagen, veçanërisht në duelin elektrik. /Telegrafi/